Selvmords-trend breder sig hos iPad-arbejdere

Kinas største elektronikfabrik, der producerer produkter for blandt andet Apple, HP og Nokia har den seneste måned været ramt af en stribe selvmordsforsøg.

Artikel top billede

Arkivfoto.

I løbet af den sidste måned har fire ansatte hos Kinas største elektronikfabrik, Foxconn, forsøgt at begå selvmord.

Det skriver den britiske avis The Telegraphs Kina-korrespondent, Malcom Moore, på sin blog.

Det er på Foxconns fabrikker, at iPad'en og en række andre af Apples produkter bliver produceret.

Foxconn producerer ligeledes elektronik-produkter for virksomheder som HP, Nokia, Motorola, Microsoft og Cisco.

Alle er sprunget ud

Det seneste selvmordsforsøg fandt sted i mandags, da en blot 18-årig kvinde valgte at springe ud af et vindue i en af fabrikkens bygninger.

Kvinden, der kun er kendt under sit kælenavn Rao, blev alvorligt kvæstet, men overlevede springet takket være en række træer, der afbødede faldet.

Foxconn forklarer kvindens selvmordsforsøg med, at hun netop havde haft et opgør med sin kæreste.

Den 29. marts sprang en ung mand ved navn Liu ud af et vindue på Foxconns fabrik i den kinesiske by Longhua.

Den unge mand var universitetsuddannet og arbejdede med trådløs teknologi hos Foxconn. Da han blev fundet, var han kun iført underbukser og sin Foxconn-skjorte.

Den 11. marts sprang en anden mandlig Foxconn-ansat ved navn Li i døden. Angiveligt efter at hans bonus blev stjålet ved det kinesiske nytår.

Den 7. marts blev en kvindelig ansat ved navn Tian kvæstet efter, at hun sprang ud fra en bygning. Hun forklarede efterfølgende, at hun havde været under stort pres den seneste tid.

Død efter iPhone-tyveri

Sidste sommer vakte det stor medieopmærksomhed, da det kom frem, at den 25-årige Foxconn-ansatte Sun Danyong havde begået selvmord efter, at han havde stjålet én ud af blot 16 prototyper af den nye iPhone 3GS, som på daværende tidspunkt endnu ikke var kommet på markedet.

Foxconn har i nærheden af 300.000 ansatte i Kina, og den største fabrik er placeret i byen Longhua, og der skulle være tale om et gigantisk kompleks, hvor de ansatte både bor og arbejder.

Ifølge The Telegraph er Foxconns-fabrik omgæret med stor mysik. Det skulle tage op til en halv time at køre fra den ene indgang af komplekset til den anden.

Og Malmcom Moore fra The Telepgrahp beskriver desuden en episode, hvor en journalist fra Reuters har oplevet at blive overfaldet af sikkerhedsvagter udenfor Foxconns hovedkvarter i den kinesiske by Shenzhen, fordi journalsten angiveligt opholdte sig for tæt på bygningen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job