Ekspansions-sultne E-conomic går i plus

Danske E-conomic har vendt et underskud i 2008 til et millionoverksud i 2009. Nu vil virksomheden have hul igennem til udlandet.

Artikel top billede

"Nu skal E-conomic ekspandere i udlandet," fortæller den danske software-producents danske direktør, Torben Frigaard Rasmussen.

Den danske producent af regnskabssystemer, E-conomic, har vendt et lille minus i 2008 til et plus på 2,7 millioner kroner i 2009.

Det positive resultat skyldes, at virksomheden har formået at hæve omsætningen fra 30 til 42 millioner i 2009.

E-conomic leverer regnskabsløsninger som software-as-a-service (SaaS), hvilket vil sige, at programmet ligger på nettet og ikke som et program på brugerens computer.

Det er især små og mellemstore virksomheder, som benytter sig af E-conomics løsning, og netop den målgruppe har været hårdt ramt gennem den seneste tid, forklarer E-conomics administrerende direktør, Torben Frigaard Rasmussen.

"Vi har gennem den seneste tid haft et stigende antal konkurser og et faldende antal virksomhedsopstarter i Danmark. Det rammer især vores målgruppe, derfor er vores stigende omsætning et udtryk for, at vi stjæler markedsandele fra konkurrenterne, og det glæder mig naturligvis," siger Torben Frigaard Rasmussen, som understreger, at E-conomic i øjeblikket har en del udgifter forbundet med virksomhedens ekspansion i udlandet.

Udlandet trækker

Ud af E-conomics 24.000 kunder befinder de fleste sig i Danmark. Men gennem det seneste år har E-conomic været fokuseret på at ekspandere i udlandet, hvor virksomheden for nylig har åbnet kontorer i Tyskland, Polen, Spanien, Finland og Frankrig.

Torben Frigaard Rasmussen fortæller, at han på markederne uden for Skandinavien oplever, at forbrugerne ikke er så langt fremme i tilvænningsfasen, når det handler om at bruge SaaS-produkter.

"Skandinavien er 12-18 måneder længere fremme end mange andre europæiske lande, når det gælder forbrugeradfærd. Det kan vi også se, når vi kigger på nøgletal for bredbåndsudrulning og kreditkort-transaktioner i forhold til BNP," siger E-conomic-direktøren.

Skeptiske kunder

Han forklarer, at E-conomic indtil for bare to år siden også oplevede, at danske forbugere var nervøse for sikkerheden, når de overvejede at vælge en SaaS-løsning.

"Når vi talte med kunderne og skrev på hjemmesiden, brugte vi lang tid på at forklare kunderne, at vores vores løsning er akkurat ligeså sikker, som en traditionel løsning. Det var en stor udfordring for os, men i Skandinavien er vi kommet udover den hurdle nu," fortæller Torben Frigaard Rasmussen.

E-conomic har hovedkvarter i centrum af København og har i øjeblikket 60 ansatte.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS