HP lukker købet af 3Com

Hewlett-Packards opkøb af netværksvirksomheden 3Com er endelig faldet på plads.

Artikel top billede

De sidste godkendelser og formaliteter er faldet på plads, og Hewlett-Packard er nu den retmæssige ejer af netværkskæmpen 3Com Corporation.

Handlen er vigtig for HP, der tidligere i år brød med sin gamle teknologi-partner Cisco, hvis kernekompetence som bekendt er netop netværk.

Med 3Com-produkterne kan HP igen tilbyde mere komplekse high-end netværksløsninger, mener HP's danske netværksdirektør, Jonas Dalsgaard.

"Købet af 3Com vil især komme de største danske virksomheder til gode. HP har nu et komplet netværkstilbud, der kan løse stort som småt," siger han.

HP ser købet af 3Com som strategisk vigtig i forhold til virksomhedens løsninger til fremtidens store datacenter, HP's Converged Infrastructure-strategi, der integrerer servere, storage, netværk, management, facilities og services i en samlet platform.

Slag i kampen mod Cisco

3Com er grundlagt i 1979 af Bob Metcalfe, som regnes for ophavsmanden til ethernettet.

Med købet bliver HP med et slag verdens næststørste producent af netværksudstyr, kun overgået af Cisco.

Handlen mellem HP og 3Com blev en realitet da HP's købstilbud på 42,20 kroner (7,90 dollars) per aktie blev accepteret af 3Com's aktionærer.

Handlen er blevet godkendt af begge virksomhedernes bestyrelser, og købets størrelse er dermed på godt 15 milliarder kroner.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job