HP lukker købet af 3Com

Hewlett-Packards opkøb af netværksvirksomheden 3Com er endelig faldet på plads.

Artikel top billede

De sidste godkendelser og formaliteter er faldet på plads, og Hewlett-Packard er nu den retmæssige ejer af netværkskæmpen 3Com Corporation.

Handlen er vigtig for HP, der tidligere i år brød med sin gamle teknologi-partner Cisco, hvis kernekompetence som bekendt er netop netværk.

Med 3Com-produkterne kan HP igen tilbyde mere komplekse high-end netværksløsninger, mener HP's danske netværksdirektør, Jonas Dalsgaard.

"Købet af 3Com vil især komme de største danske virksomheder til gode. HP har nu et komplet netværkstilbud, der kan løse stort som småt," siger han.

HP ser købet af 3Com som strategisk vigtig i forhold til virksomhedens løsninger til fremtidens store datacenter, HP's Converged Infrastructure-strategi, der integrerer servere, storage, netværk, management, facilities og services i en samlet platform.

Slag i kampen mod Cisco

3Com er grundlagt i 1979 af Bob Metcalfe, som regnes for ophavsmanden til ethernettet.

Med købet bliver HP med et slag verdens næststørste producent af netværksudstyr, kun overgået af Cisco.

Handlen mellem HP og 3Com blev en realitet da HP's købstilbud på 42,20 kroner (7,90 dollars) per aktie blev accepteret af 3Com's aktionærer.

Handlen er blevet godkendt af begge virksomhedernes bestyrelser, og købets størrelse er dermed på godt 15 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S