Her er årets vindere af digitaliseringsprisen

Tre offentlige it-projekter vinder årets digitaliseringspris. Se vinderne her, og hvad der gør deres projekter værd at fremhæve.

Artikel top billede

Rudersdal Kommune, Skat og Økonomistyrelsen er årets vindere af digitaliseringsprisen.

Digitaliseringsprisen uddeles til offentlige it-projekter, der er nyskabende og succesfulde. Prisen uddeles i tre kategorier: Borgerprisen, virksomhedsprisen og specialprisen.

"Igen i år har det været mange kvalificerede ansøgere til priserne. De nominerede og vinderne afspejler på mange måder bredden og dybden i digitaliseringen i den offentlige sektor anno 2010," siger Morten Hartmann, manager i Rambøll Management Consulting, der er medarrangør.

Mobile borgere

Borgerprisen går til Rudersdal kommune for deres MobilRude-løsning. Den gør det muligt for borgere og medarbejdere i kommunen at få adgang til en række informationer på deres mobiltelefon.

Blandt andet kan man få meddelelser fra daginstitutionen, information fra hjemmeplejen til pårørende, skoleskema og lektier til eleverne og info om affaldsafhentning.

Løsningen har fokus på at udbygge de kanaler, kommunen bruger til at give borgerne relevant information.

Nem indberetning

Skat vinder virksomhedsprisen for sit store eIndkomst-projekt. eIndkomst er et register, der indeholder detaljeret information om alle danskeres indkomstforhold.

Indberetning af oplysningerne sker kun én gang ét sted og sikrer, at ingen skal indberette de samme oplysninger flere gange til forskellige offentlige myndigheder.

eIndkomst har med sin høje grad af automatisering i forhold til indberetninger været en stærk drivkraft for digitaliseringen af private virksomheders interne administration.

Standardiseret rejseafregning

Økonomistyrelsen har vundet specialprisen 2010 for sin RejsUd-løsning, som digitaliserer og standardiserer arbejdsgangene omkring rejseafregning på tværs af statens institutioner. Systemet er med til at sikre en nemmere registrering af rejseudgifter.

RejsUd har med digitalisering og standardisering af processer, der tidligere var meget forskellige, gjort det muligt at opnå store besparelser. Forventningen er således at spare i størrelsesordenen 17 millioner kroner på tværs af de cirka 150 statslige institutioner.

Bag digitaliseringsprisen, der i år uddeles for femte gang siden 2004, står KMD, Rambøll Management Consulting og HP i samarbejde med IT- og Telestyrelsen, Den Digitale Taskforce/Finansministeriet, KL og Danske Regioner.

Årets dommerkomite var:

Bente Sorgenfrey, formand for FTF, der er hovedorganisation for 450.000 offentligt og private ansatte.

Peter Mogensen, politisk kommentator og redaktionschef, Politiken.

Morten Bangsgaard, administrerende direktør, IT-Branchen.

Du kan læse om sidste års vindere her: Her er de bedste offentlige it-projekter

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S