Nu er den nye Silverlight her

Microsofts har frigivet version 4 af streaming-teknologien Silverlight, der konkurrerer med Adobes Flash og den nye HTML5-standard. Se her, hvad den kan.

Artikel top billede

Microsofts web-teknologi Silverlight er netop frigivet i en version 4 RTW til udviklerne.

Microsoft oplyser, at de nye features blandt andet tæller forbedrede muligheder for at streame HD-video til mange hundrede computere på samme tid, understøttelse af DRM (digital rights management) i offline-tilstand og grundlæggende forbedringer i ydeevnen.

Blandt andet skal opstarten af Silverlight nu foregå 30 procent hurtigere end i version 3, oplyser Microsoft.

Selskabet frigav version 3 af Silverlight sidste sommer, og dengang var nyskabelserne blandt andet understøttelse af H.264-video og 3D samt GPU hardware-acceleration.

HTML5 en trussel?

Silverlight blev lanceret i 2007, og siden har Microsoft satset stort på at hale ind på Adobes populære Flash.

Mens Adobe og Microsoft kæmper for at forbedre deres proprietære teknologier, kan den kommende HTML 5-standard komme til at overhale begge selskaber inden om.

HTML5-standarden, der understøttes af de fleste nye browsere, kan håndtere web-elementer som video, som hidtil har krævet plugins som Flash eller Silverlight.

Microsoft selv tror naturligvis fuldt og fast på Silverlight-teknologien, men er dog samtidig også i fuld gang med at tage HTML5 i brug i nye versioner af Internet Explorer.

Det er dog Silverlight, der satses på til det nye smartphone-styresystem fra Microsoft, Windows Phone 7 Series.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S