Hemmelig antipirat-aftale på vej frem i lyset

Efter lang tids lukkede forhandlinger om en global antipirat-aftale er det første udkast til aftalen nu på vej ud til offentligheden. Se overskrifterne her.

Artikel top billede

Den internationale antipirat-aftale ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) har længe været omgærdet af hemmelighedskræmmeri, idet forhandlingerne er foregået bag lukkede døre.

Selvom EU tidligere har mørklagt indholdet af aftalen, ser det nu ud til, at der vil blive åbnet op i denne uge.

Det sker i forbindelse med, at den ottende ACTA-forhandlingsrunde netop har fundet sted i New Zealand med deltagelse af Australien, Canada, Japan, Korea, Mexico, Marokko, Singapore, Schweiz, USA og EU.

"…der var en generel oplevelse af, at forhandlinger nu er kommet til et niveau, hvor et offentligt udkast vil hjælpe processen frem mod at nå en endelig aftale," meddeles det på EU's hjemmeside.

Aftalen deler vandene

I EU-meddelelsen står, at der onsdag vil blive offentliggjort et dokument, der vil vise, hvad man indtil nu er nået frem til.

Det fremgår dog også, at man er enige om, at de enkelte landes og organisationers holdninger til ACTA fortsat skal behandles fortroligt.

Den nye tilgang til offentlige informationer kommer efter, at EU i sidste måned i en afstemning besluttede, at der skulle være mere åbenhed om den omstridte antipirat-aftale.

ACTA har hele tiden delt vandene. Alle er enige om, at pirateri er noget skidt, men specielt telebranchen har råbt vagt i gevær, fordi man frygter konsekvenserne af aftalen.

Blandt andet har der været tale om den såkaldte three-strikes-model, der vil betyde, at internet-udbydere skal have ansvaret for kundernes brug af internettet - og gribe ind, hvis kunderne bryder ophavsretsloven. Herhjemme har ikke mindst TDC udtrykt bekymring i forbindelse med de dokument-læk, der er kommet for dagens lys under de ellers lukkede forhandlinger.

Her er løfterne:

Selvom det først er senere i denne uge, at den egentlige ACTA-status vil blive offentliggjort, forsøger EU allerede nu at afdramatisere aftalens indehold ved at aflive nogle af de rygter, der har floreret undervejs i forhandlingsprocessen.

"ACTA vil ikke gribe ind over for en underskrivers muligheder for at respektere sine borgeres fundamentale rettigheder og friheder," hedder det blandt andet.

"Der er ikke noget forslag om at tvinge ACTA-deltagere til at kræve grænsemyndigheder, der skal undersøge rejsendes bagage eller deres personlige, elektroniske enheder for ulovligt materiale," står der videre.

Der har tidligere været rygter om, at eksempelvis en iPod med ulovlig musik skulle kunne konfiskeres ved grænsen - hvilket EU dog også tidligere har afvist kunne komme på tale.

Mest opsigtsvækkende er det nok, at EU i den tekst, der blev lagt ud fredag, helt afviser, at der med ACTA kan blive tale om den såkaldte three-strikes-model over for netpirater.

"Mens deltagerne (i ACTA, red.) anerkender vigtigheden af at svare igen på udfordringen med internet-pirateri, bekræfter de, at ingen deltager foreslår, at det skal være et krav til regeringer at give mandat til en "gradueret svar"- eller "three strikes"-tilgang til copyright-brud på internettet."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist til en hverdag der aldrig bliver hverdag

    Københavnsområdet

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland