Hemmelig antipirat-aftale på vej frem i lyset

Efter lang tids lukkede forhandlinger om en global antipirat-aftale er det første udkast til aftalen nu på vej ud til offentligheden. Se overskrifterne her.

Artikel top billede

Den internationale antipirat-aftale ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) har længe været omgærdet af hemmelighedskræmmeri, idet forhandlingerne er foregået bag lukkede døre.

Selvom EU tidligere har mørklagt indholdet af aftalen, ser det nu ud til, at der vil blive åbnet op i denne uge.

Det sker i forbindelse med, at den ottende ACTA-forhandlingsrunde netop har fundet sted i New Zealand med deltagelse af Australien, Canada, Japan, Korea, Mexico, Marokko, Singapore, Schweiz, USA og EU.

"…der var en generel oplevelse af, at forhandlinger nu er kommet til et niveau, hvor et offentligt udkast vil hjælpe processen frem mod at nå en endelig aftale," meddeles det på EU's hjemmeside.

Aftalen deler vandene

I EU-meddelelsen står, at der onsdag vil blive offentliggjort et dokument, der vil vise, hvad man indtil nu er nået frem til.

Det fremgår dog også, at man er enige om, at de enkelte landes og organisationers holdninger til ACTA fortsat skal behandles fortroligt.

Den nye tilgang til offentlige informationer kommer efter, at EU i sidste måned i en afstemning besluttede, at der skulle være mere åbenhed om den omstridte antipirat-aftale.

ACTA har hele tiden delt vandene. Alle er enige om, at pirateri er noget skidt, men specielt telebranchen har råbt vagt i gevær, fordi man frygter konsekvenserne af aftalen.

Blandt andet har der været tale om den såkaldte three-strikes-model, der vil betyde, at internet-udbydere skal have ansvaret for kundernes brug af internettet - og gribe ind, hvis kunderne bryder ophavsretsloven. Herhjemme har ikke mindst TDC udtrykt bekymring i forbindelse med de dokument-læk, der er kommet for dagens lys under de ellers lukkede forhandlinger.

Her er løfterne:

Selvom det først er senere i denne uge, at den egentlige ACTA-status vil blive offentliggjort, forsøger EU allerede nu at afdramatisere aftalens indehold ved at aflive nogle af de rygter, der har floreret undervejs i forhandlingsprocessen.

"ACTA vil ikke gribe ind over for en underskrivers muligheder for at respektere sine borgeres fundamentale rettigheder og friheder," hedder det blandt andet.

"Der er ikke noget forslag om at tvinge ACTA-deltagere til at kræve grænsemyndigheder, der skal undersøge rejsendes bagage eller deres personlige, elektroniske enheder for ulovligt materiale," står der videre.

Der har tidligere været rygter om, at eksempelvis en iPod med ulovlig musik skulle kunne konfiskeres ved grænsen - hvilket EU dog også tidligere har afvist kunne komme på tale.

Mest opsigtsvækkende er det nok, at EU i den tekst, der blev lagt ud fredag, helt afviser, at der med ACTA kan blive tale om den såkaldte three-strikes-model over for netpirater.

"Mens deltagerne (i ACTA, red.) anerkender vigtigheden af at svare igen på udfordringen med internet-pirateri, bekræfter de, at ingen deltager foreslår, at det skal være et krav til regeringer at give mandat til en "gradueret svar"- eller "three strikes"-tilgang til copyright-brud på internettet."

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S