Drupal-stifter lancerer nye prioriteter i 7'eren

Drupal 7 bliver langsommere, men mere skalerbar. Læs Drupal-stifter Dries Buytaerts forklaring.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det populære open source web-CMS Drupal vil ofre noget af hastigheden for til gengæld at blive mere skalerbar i den kommende opgradering, Drupal 7, oplyser projektets stifter.

Opgraderingen bliver tilgængelig på et tidspunkt mellem juni og september, fortæller Dries Buytaert under et oplæg ved konferencen Drupalcon SF i San Francisco. Version 7 ville dog ideelt set være tilgængelig allerede i denne måned, indskyder han.

"Drupal 7 vil desværre være lidt langsommere end Drupal 6, men den vil være langt mere skalerbar og vil således kunne understøtte større websites," fortæller Dries Buytaert.

Det genererer ikke konference-deltager Jerome Hughes, der er freelance-udvikler, at Drupal bliver langsommere.

"Buytaert taler jo samtidig om, at den kan skaleres, så når han siger, at den er langsommere, så betyder det, at det bare er noget, den er i udgangspunktet," vurderer Hughes.

Hvis version 7 er lettere at udvikle til, men lidt langsommere i udgangspunktet, så kommer hastighedsnedsættelsen sandsynligvis ikke til at gøre den store forskel, mener Jerome Hughes.

Dries Buytaert reflekterede på konferencen over Drupals fremkomst og over content management-systemets retning. Den forestående opgradering, Drupal 7, indeholder 70 moduler inklusiv en billede-API samt en væsentlig kodeforøgelse, oplyser han.

Dries Buytaert understreger også, hvorfor Drupal 7 er vigtig.

"Først og fremmest er det meget vigtigt, at vi får denne version ud så hurtigt som muligt" for at holde momentum, siger han.

På nuværende tidspunkt ligger der Drupal bag omtrent én procent af alle websites, hvor Wordpress eksempelvis ligger bag rundt regnet 8,5 procent af alle websites, siger Buytaert.

Med den efterfølgende opgradering til Drupal 8 går udviklerne efter enterprise-funktioner inden for blandt andet konfigurationsstyring og opsætning, forklarer Buytaert. Forbedringer af usability og ydelse vil også ligge højt på listen for Drupal-sites i både den lave og den høje ende, siger han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks