Drupal-stifter lancerer nye prioriteter i 7'eren

Drupal 7 bliver langsommere, men mere skalerbar. Læs Drupal-stifter Dries Buytaerts forklaring.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det populære open source web-CMS Drupal vil ofre noget af hastigheden for til gengæld at blive mere skalerbar i den kommende opgradering, Drupal 7, oplyser projektets stifter.

Opgraderingen bliver tilgængelig på et tidspunkt mellem juni og september, fortæller Dries Buytaert under et oplæg ved konferencen Drupalcon SF i San Francisco. Version 7 ville dog ideelt set være tilgængelig allerede i denne måned, indskyder han.

"Drupal 7 vil desværre være lidt langsommere end Drupal 6, men den vil være langt mere skalerbar og vil således kunne understøtte større websites," fortæller Dries Buytaert.

Det genererer ikke konference-deltager Jerome Hughes, der er freelance-udvikler, at Drupal bliver langsommere.

"Buytaert taler jo samtidig om, at den kan skaleres, så når han siger, at den er langsommere, så betyder det, at det bare er noget, den er i udgangspunktet," vurderer Hughes.

Hvis version 7 er lettere at udvikle til, men lidt langsommere i udgangspunktet, så kommer hastighedsnedsættelsen sandsynligvis ikke til at gøre den store forskel, mener Jerome Hughes.

Dries Buytaert reflekterede på konferencen over Drupals fremkomst og over content management-systemets retning. Den forestående opgradering, Drupal 7, indeholder 70 moduler inklusiv en billede-API samt en væsentlig kodeforøgelse, oplyser han.

Dries Buytaert understreger også, hvorfor Drupal 7 er vigtig.

"Først og fremmest er det meget vigtigt, at vi får denne version ud så hurtigt som muligt" for at holde momentum, siger han.

På nuværende tidspunkt ligger der Drupal bag omtrent én procent af alle websites, hvor Wordpress eksempelvis ligger bag rundt regnet 8,5 procent af alle websites, siger Buytaert.

Med den efterfølgende opgradering til Drupal 8 går udviklerne efter enterprise-funktioner inden for blandt andet konfigurationsstyring og opsætning, forklarer Buytaert. Forbedringer af usability og ydelse vil også ligge højt på listen for Drupal-sites i både den lave og den høje ende, siger han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job