Drupal-stifter lancerer nye prioriteter i 7'eren

Drupal 7 bliver langsommere, men mere skalerbar. Læs Drupal-stifter Dries Buytaerts forklaring.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det populære open source web-CMS Drupal vil ofre noget af hastigheden for til gengæld at blive mere skalerbar i den kommende opgradering, Drupal 7, oplyser projektets stifter.

Opgraderingen bliver tilgængelig på et tidspunkt mellem juni og september, fortæller Dries Buytaert under et oplæg ved konferencen Drupalcon SF i San Francisco. Version 7 ville dog ideelt set være tilgængelig allerede i denne måned, indskyder han.

"Drupal 7 vil desværre være lidt langsommere end Drupal 6, men den vil være langt mere skalerbar og vil således kunne understøtte større websites," fortæller Dries Buytaert.

Det genererer ikke konference-deltager Jerome Hughes, der er freelance-udvikler, at Drupal bliver langsommere.

"Buytaert taler jo samtidig om, at den kan skaleres, så når han siger, at den er langsommere, så betyder det, at det bare er noget, den er i udgangspunktet," vurderer Hughes.

Hvis version 7 er lettere at udvikle til, men lidt langsommere i udgangspunktet, så kommer hastighedsnedsættelsen sandsynligvis ikke til at gøre den store forskel, mener Jerome Hughes.

Dries Buytaert reflekterede på konferencen over Drupals fremkomst og over content management-systemets retning. Den forestående opgradering, Drupal 7, indeholder 70 moduler inklusiv en billede-API samt en væsentlig kodeforøgelse, oplyser han.

Dries Buytaert understreger også, hvorfor Drupal 7 er vigtig.

"Først og fremmest er det meget vigtigt, at vi får denne version ud så hurtigt som muligt" for at holde momentum, siger han.

På nuværende tidspunkt ligger der Drupal bag omtrent én procent af alle websites, hvor Wordpress eksempelvis ligger bag rundt regnet 8,5 procent af alle websites, siger Buytaert.

Med den efterfølgende opgradering til Drupal 8 går udviklerne efter enterprise-funktioner inden for blandt andet konfigurationsstyring og opsætning, forklarer Buytaert. Forbedringer af usability og ydelse vil også ligge højt på listen for Drupal-sites i både den lave og den høje ende, siger han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job