SKI's direktør blæser på faldende overskud

Den offentlige indkøbscentrals overskud falder, men det er ligegyldigt, så længe indkøbsaftalerne bliver populære, mener direktør Søren Jakobsen.

Artikel top billede

"Vi er ikke sat i verden for at tjene penge," siger Søren Jakobsen, der er direktør for Staten og Kommunernes Indkøbsservice. (Foto: Erik Bjørn)

Omsætningen hos Staten og Kommunernes Indkøbs Service er i 2009 steget med 14 procent til et rekordt højt niveau på 13 milliarder kroner.

Det viser SKI's seneste årsregnskab, som netop er blevet offentliggjort.

Trods den stigende popularitet viser årsregnskabet et ganske beskedent overskud på 7,4 millioner kroner, hvilket er et fald i forhold til overskuddet på 8,8 millioner i 2008.

Men det bekymrer ikke SKI's administrerende direktør, Søren Jacobsen.

Han mener, at det vigtigste er, at SKI fastholder en tendens, hvor omsætningen stiger i takt med, at indkøbscentralens rammeaftaler bliver mere populære.

"SKI er ikke sat i verden for at tjene en masse penge. Vi fokuserer ikke på at skabe overskud, men på at skabe gode og populære indkøbsaftaler til vores kunder," siger SKI-direktøren.

Stor it-omsætning

Han forklarer, at SKI's overskud bliver brugt til finansiere etableringen af nye rammeaftaler til de mange SKI-kunder.

I det kommende år forventer SKI eksempelvis at lancere nye rammeaftaler indenfor blandt andet cloud-computing og velfærdsteknologi, der kan gøre livet lettere for patienter og ansatte i plejesektoren.

31 procent af SKI's omsætning er it-relateret, og ifølge Søren Jakobsen har især rammeaftalen om tele- og datatrafik været populær i det seneste regnskabsår.

Brugen af indkøbsservicens rammeaftaler er tilmed steget med hele 41 procent i de danske regioner og med knap 32 procent i de danske kommuner.

SKI's aftaler oplever ifølge Søren Jakobsen en stigende popularitet i kommunerne, fordi det betyder, at de offentlige indkøbschefer kan slippe for at sende nye indkøb i udbud.

En gennemsnitlig dansk kommune køber ind for 750 millioner kroner og administrerer mellem 130 og 150 aftaler.

"Udbuddene kan være en næsten uoverkommelig opgave for kommunerne, og når der samtidig er et stort pres på de kommunale budgetter, så tilbyder vi en nem og effektiv løsning for kommunerne" siger SKI-direktøren.

Konkurrence er dyr

For få år siden droppede Staten indkøbsaftalerne fra SKI og i stedet valgte Finansministeriet at lave sine egne indkøbsaftaler på it-området.

Med et pennestrøg kostede det SKI en gigant-omsætning.

Men når indkøbsservicen alligevel formår at hente en rekordomsætning, skyldes det øget fokusering på de kommunale kunder.

"Finansministeriets aftale oplevede vi i første omgang som et frontal-angreb, men i stedet er SKI nu begyndt at fokusere meget mere på de kommunale kunder. På mange måder har Finansministeriets indkøbsaftaler været en fordel for os, fordi vi oplever, at hele den offentlige sektor er blevet meget mere opmærksom på de fordele, der ligger i indkøbsaftalerne," siger Søren Jakobsen

SKI er et offentligt ejet aktieselskab, hvor staten sidder på 55 procent af aktierne og Kommunernes Landsforening sidder på de resterende 45 procent.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect