HP køber Palm

HP køber Palm for milliardbeløb. Se her, hvad HP vil bruge Palm til.

Artikel top billede

Det bliver HP, der kommer til at købe Palm, der står bag smartphonen Palm Pre og operativsystemet WebOS.

HP betaler over 6,5 milliarder kroner for Palm, der i 2009 kom ud med et underskud på omkring fire milliarder kroner.

Mens Palms indtjeningsevne således ikke har været imponerende, er Palms teknologi generelt blevet vurderet positivt.

God teknologi, ringe markedsandel

Palm har bare ikke haft den rigtige timing,, som en frustreret Palm-leder gav udtryk for en måneds tid siden.

I stedet har Palm måtte se blandt andet Apple stjæle opmærksomheden på smartphone-markedet.

Apple, som Palm kom i en bitter strid med i sommeren 2009 om anvendelse af iTunes-afspilleren

HP i stedet for Nokia, HTC, Dell og Lenovo

Der har gennem lang tid været rygter om at Palm ville blive opkøbt.

Nokia har været nævnt som mulig køber, og da det for to uger siden blev rapporteret, at Palm var igang med at finde en køber, blev HTC, Lenovo og Dell nævnt som mulige købere.

Men det blev altså HP, som køber Palm for at få fingre i den teknologi, som generelt anerkendes, men som markedet ikke er interesseret i.

Styrkelse af udviklingsbudget og marketing

Det er kun en lille uge siden, at Palms softwarechef Michael Abbott forlod Palm.

Michael Abbott fungerede som evangelist for WebOS og har blandt andet skulle udbrede kendskabet og anvendelsen af WebOS.

HP lover at øge Palms udviklingsbudget og desuden gøre mere ud af salgs- og marketingaktiviteter.

"Vi har til hensigt at investere kraftigt i produktudvikling og go-to-market for at drive det her marked," sagde Todd Bradley, vicepræsident for HP's personal systems group - og tidligere CEO for Palm - i et telefon-pressemøde, hvor aftalen blev drøftet.

Hvad med Windows Mobile?

HP håber med købet af Palm at få en større bid af det voksende smartphone-marked.

HP sælger allerede Windows Mobile-telefoner, men har en meget lille markedsandel.

På telefonkonferencen sagde Todd Bradley, at HP fortsat vil være en strategisk partner for Microsoft, men det var uklart om det gjaldt på mobilområdet, på PC-området eller begge.

Men det er ikke kun smartphonemarkedet som HP vil angribe med Palm-teknologi.

WebOS også til tablets?

"Vi ser andre muligheder udover smartphones," sagde Todd Bradley og nævnte muligheden for at anvende WebOS på HP's tablet-computer Slate.

Derved kan Apples iPad få en WebOS-baseret konkurrent.

Men hvis HP virkelig planlægger at anvende WebOS på Slate, vil det også få betydning for Microsofts planer på tablet-pc-området.

HP har hidtil sagt, at selskabets første tablet vil køre Windows 7 og da Microsofts Steve Ballmer første gang viste Windows 7 på en tablet-pc, var det på en HP Slate.

Her begyndte sidste kapitel i Palms historie

Det sidste kapitel i Palms historie begyndte på det store Consumer Electronics Show i Las Vegas sidste år. Her præsenterede Palm smartphonen Pre baseret på det nye styresystem WebOS.

I marts meddelte Palm, at selskabet i indeværende kvartal kun forventer en omsætning, der er halvt så stor som aktieanalytikernes forventninger. Det pustede ikke blot til rygterne om et snartligt opkøb, men startede spekulationer om en forestående betalingsstandsning.

Forud for lanceringen af Pre og WebOS var der gået år, hvor hardware og softwaredelen af Palm var splitet i to selskaber. Det var i samme periode, hvor smartphonen for alvor begyndte at overtage det marked for personlige digitale assistenter eller PDA-er, som Palm var pioner på.

Palm blev stiftet i 1996 og var med Palm Pilot pioner på markedet for PDA-er. Med modellen Treo kom Palm med i kampen om smartphone markedet, som på det amerikanske hjemmemarked hurtig blev domineret af canadiske RIMs Blackberry.

Det marked sidder RIM i dag på næsten halvdelen af, mens Apple har en fjerdedel. Palms andel af det amerikanske marked faldt til godt 4 procent i 2009.

Med købet, som forventes afsluttet i juli, kaster HP sig for alvor ind på markedet for smartphones. I første omgang oplyster selskabet, at Palms WebOs skal være kernen i virksomhedens satsning på området.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S