Alcatel-Lucent booster undersøiske hastigheder

Ligesom på land er behovet for mere undersøisk kapacitet opstået på baggrund af øget video-trafik. Om mindre end et år øges hastigheden i Atlanten til 40G bps.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Alcatel-Lucent har sammen med Apollo SCS (Submarine Cable System), der sælger transatlantisk båndbredde til televirksomheder og internetudbydere, gennemført en overførsel med en hastighed på 3T bps (bits per sekund) over Atlanten.

Demonstrationen blev udført over en distance på 6.221 kilometer ved hjælp af Apollos nordlige kabelsystem, der blev annonceret i 2003, og som forbinder USA med Storbritannien.

72 kanaler på 40G bps blev overført via et fiber-par under demonstrationen, fortæller Alcatel-Lucent. Det er dobbelt så hurtigt som eksisterende systemer, forklarer virksomheden.

I dag anvender de fleste transatlantiske kabler kanaler, der kan overføre med op til 10G bps. Håbet blandt Apollos operatør-kunder er, at skiftet til 40G bps vil nedsætte omkostningerne, fortæller Dan Hughes, som er salgs- og marketingschef for Apollo.

Men Apollo ved stadig ikke med sikkerhed, hvor stor prisforskellen vil blive mellem fire 10G bps kanaler og en 40G bps kanal, tilføjer han.

Om mindre end et år

For at opgradere fra 10G bps til 40G bps vil Apollo skulle udstyre sine Alcatel-Lucent 1620 Light Manager terminaler med nye såkaldte 'line cards'.

Det er ikke nødvendigt med ændringer under havet overflade. Hvis det havde været tilfældet, så ville opgraderingen have været svær at argumentere for rent kommercielt, vurderer Dan Hughes.

Apollos implementering af 40G bps vil foregå i begyndelsen af 2011, oplyser Dan Hughes.

Ligesom på land er behovet for mere undersøisk kapacitet opstået på baggrund af øget video-trafik - for eksempel fra HD-videokonferencer eller YouTube-klip, der bliver sendt på tværs af internettet, fortæller Dan Hughes.

Den succesfulde demonstration blev annonceret under SubOptic konferencen i Yokohama i Japan, hvor Alcatel-Lucent desuden kunne fremvise sin prototype af et kommende system, der vil understøtte 100G bps per bølgelængde.

Alcatel-Lucent vil ikke offentliggøre en lanceringsdato for det nye system.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec