Alcatel-Lucent booster undersøiske hastigheder

Ligesom på land er behovet for mere undersøisk kapacitet opstået på baggrund af øget video-trafik. Om mindre end et år øges hastigheden i Atlanten til 40G bps.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Alcatel-Lucent har sammen med Apollo SCS (Submarine Cable System), der sælger transatlantisk båndbredde til televirksomheder og internetudbydere, gennemført en overførsel med en hastighed på 3T bps (bits per sekund) over Atlanten.

Demonstrationen blev udført over en distance på 6.221 kilometer ved hjælp af Apollos nordlige kabelsystem, der blev annonceret i 2003, og som forbinder USA med Storbritannien.

72 kanaler på 40G bps blev overført via et fiber-par under demonstrationen, fortæller Alcatel-Lucent. Det er dobbelt så hurtigt som eksisterende systemer, forklarer virksomheden.

I dag anvender de fleste transatlantiske kabler kanaler, der kan overføre med op til 10G bps. Håbet blandt Apollos operatør-kunder er, at skiftet til 40G bps vil nedsætte omkostningerne, fortæller Dan Hughes, som er salgs- og marketingschef for Apollo.

Men Apollo ved stadig ikke med sikkerhed, hvor stor prisforskellen vil blive mellem fire 10G bps kanaler og en 40G bps kanal, tilføjer han.

Om mindre end et år

For at opgradere fra 10G bps til 40G bps vil Apollo skulle udstyre sine Alcatel-Lucent 1620 Light Manager terminaler med nye såkaldte 'line cards'.

Det er ikke nødvendigt med ændringer under havet overflade. Hvis det havde været tilfældet, så ville opgraderingen have været svær at argumentere for rent kommercielt, vurderer Dan Hughes.

Apollos implementering af 40G bps vil foregå i begyndelsen af 2011, oplyser Dan Hughes.

Ligesom på land er behovet for mere undersøisk kapacitet opstået på baggrund af øget video-trafik - for eksempel fra HD-videokonferencer eller YouTube-klip, der bliver sendt på tværs af internettet, fortæller Dan Hughes.

Den succesfulde demonstration blev annonceret under SubOptic konferencen i Yokohama i Japan, hvor Alcatel-Lucent desuden kunne fremvise sin prototype af et kommende system, der vil understøtte 100G bps per bølgelængde.

Alcatel-Lucent vil ikke offentliggøre en lanceringsdato for det nye system.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job