Symantec vil udvide for otte milliarder kroner

Et af verdens største sikkerhedsfirmaer, Symantec, der for blot syv måneder siden købte danske SoftScan, vil nu udvide forretningen med nyt opkøb for otte milliarder kroner.

Artikel top billede

VeriSigns administrerende direktør, Mark McLaughlin, vil skille sig af med "visse forretningsenheder".

Computerworld News Service: Rygtet siger, at sikkerhedsleverandøren Symantec Corp. vil købe internet-infrastruktur-serviceleverandøren VeriSigns sikkerhedsforretning for 7,98 milliarder kroner.

Avisen Wall Street Journey citerer flere unavngivne kilder, som menes at være tæt på aftalen, for at sige, at den vil give Symantec kontrol over VeriSigns 2,5 milliarder kroner store autentificerings-forretning, som udbyder en række krypteringsteknologier og -tjenester.

En rapport fra nyhedsbureauet Reuters citerer også unavngivne kilder for, at VeriSign har kigget sig omkring for om muligt at finde en køber af virksomhedens sikkerhedsenhed.

I mellemtiden har andre nyhedsrapporter pustet til ilden ved at tilføje oplysninger om, hvordan VeriSigns finansdirektør tirsdag eftermiddag afbrød en konference med investeringsbanken JP Morgan meget pludseligt.

Nyheden om en mulig aftale skubbede VeriSigns aktier i vejret med 8,5 kroner eller 5,18 procent til 173 kroner per aktie tirsdag eftermiddag. Men da den forventede aftale ikke blev annonceret før sent tirsdag, faldt VeriSigns aktier en smule igen i løbet af den såkaldte 'after hours' handel.

Symantecs aktier faldt til gengæld med 2,03 procent til knap 98 kroner ved nyheden om den mulige aftale.

En talsmand for Symantec siger, at virksomheden ikke vil udtale sig om rygter og spekulationer. En talskvinde fra VeriSign afviser også at kommentere sagen.

Hvis aftalen bliver en realitet, så vil det være den anden sikkerhedsenhed, som VeriSign har frasolgt i løbet af de sidste par måneder. Sidste oktober solgte virksomheden sin Global Security Consulting unit til AT&T i en aftale, hvis detaljer ikke er offentliggjorte.

Aftalen gav AT&T kontrollen over en af VeriSigns forretningsenheder, som udelukkende fokuserer på sikkerhed og konsulenttjenester med fokus på ID-håndtering for Fortune 500-virksomheder.

Dengang blev VeriSigns administrerende direktør, Mark McLaughlin, citeret for at sige, at salget var i tråd med VeriSigns mål om at skille sig af med visse forretningsenheder.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv sektionsleder for PET's sektion for IT Sikkerhed & Arkitektur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Information Architect

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job