KMD pressede kommune i udbudssag

KMD ville have en kommune til at fastholde en it-kontrakt, som selskabet havde vundet efter et udbud, men som var gennemført med procedurefejl.

Artikel top billede

Læs KMD's kommentarer til beskyldningerne her

"På trods af pres fra KMD fastholdt Frederikshavn Kommune, at udbuddet skulle gå om".

Sådan lyder en del af beskrivelsen af forløbet omkring, hvordan Frederikshavn Kommune valgte KMD til at levere et it-system til jobcenter-området, KMD Opera.

Forløbet er beskrevet af kommunens socialchef Jan Nielsen i et udkast til en intern redegørelse, som Computerworld har fået aktindsigt i.

Specielt udbudsforløb

Forhistorien er den, ifølge socialchefen, at kommunen var utilfreds med et system fra en anden it-leverandør, Medialogic.

Man ønskede derfor at skifte til KMD Opera, men på et møde mellem Medialogics direktør Kate Turch og socialchefen, pointerer Kate Turch, at hvis kommunen vil skifte it-system, så skal kommunen i udbud.

Det sker da også, da socialchef Jan Nielsen efter mødet indstiller til direktionen, at kommunen skal i udbud, som KMD vinder.

Problemet opstår, da Medialogic spørger ind til nogle tildelingskriterier.

Læs KMD's kommentarer til beskyldningerne her

Her opdager kommunen, at man har lavet en fejl i udbuddet.

Ifølge Jan Nielsen var der uoverensstemmelse mellem udbudsannonce og udbudsbekendtgørelse.

Og det er altså på dette tidspunkt, at KMD lægger et "pres" på kommunen.

Mystik om hvilket pres

Men dokumenter, der nærmere beskriver hvori presset lå, er ikke-eksisterende.

For det hele foregik mundtligt, forklarer kommunen i dag til Computerworld.

I en mail uddyber socialchefen kun med følgende ord:

"KMD havde et ønske om at fastholde den første udbudsforretning på trods af procedurefejl," skriver han.

Socialchef Jan Nielsen skriver videre om presset fra KMD:

"De (red. KMD) måtte erkende, at det ikke kunne lade sig gøre - vores juridiske rådgivning var klar, udbuddet skulle gå om. Der ligger intet skriftligt, al kommunikation foregik mundtligt/telefonisk," skriver han.

Da udbuddet går om, vinder KMD igen.

Konkurrent: Underligt forløb
Forløbet i Frederikshavn Kommune er iøvrigt krydret med, at socialchefen har fået flere fodboldbilletter og golfture af KMD.

Ligesom kommunens kommunaldirektør har fået golfture, selvom hun i offentligheden har oplyst:

"Vi i har brugt et betragteligt antal timer i vores hårdt belastede kommunale administration for overhovedet at finde frem til antydningen af de tilfælde hvor der har været tale om at nogle har modtaget noget som helst".

Gaverne har tidligere fået Medialogic til at undre sig ekstra over hele forløbet.

I forvejen har Frederikshavn Kommune været i centrum i den tidligere udbudsskandale, hvor 34 kommuner ikke er gået i udbud med indkøb af KMD Opus-systemer.

I blandt de kommuner, som Konkurrencestyrelsen mente havde ulovlige KMD Opus-kontrakter, var Frederikshavn Kommune.

Læs KMD's kommentarer til beskyldningerne her

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    Statens IT

    Linux systemadministrator til Statens It

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    BI Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S