Fiberselskab fyrer næsten hver anden efter opkøb

Næsten halvdelen af de ansatte i Dansk Bredbånd mister jobbet, efter Waoo købte selskabet i sidste uge.

Artikel top billede

Administrerende direktør Anders B. Christjansen fra Waoo meddeler, at 28 medarbejdere fra Dansk Bredbånd skal afskediges. Foto: Waoo.

28 af 65 medarbejdere i Dansk Bredbånd står til at miste jobbet.

Det er konsekvensen af det opkøb, som bredbåndsudbyderen Waoo gennemførte i sidste uge.

Waoo, der har 15 elselskaber i ryggen, købte Dansk Bredbånd og øgede dermed kundetallet fra 70.000 til 140.000.

Allerede samme dag som opkøbet - tirsdag i sidste uge - holdt Waoos administrerende direktør, Anders B. Christjansen, et møde med medarbejderne, hvor han gjorde det klart, at han skærer i antallet af stillinger.

"Det er for at lave en bedre økonomisk case end den, der var før, vi afskedigede," siger Anders B. Christjansen til Computerworld

Ubehageligt budskab

"Det er jo ikke på nogen måde et behageligt budskab, men det er en realitet, at vi må skære i omkostningerne for at få skabt en bedre forretnings-case. Og der var respekt for, at vi har handlet meget hurtigt," forklarer han.

Waoo-direktøren fortæller, at det endnu ikke står klart, hvilke stillinger der forsvinder.

"Vi arbejder på det lige nu. Vi vil gerne gøre det ordentligt og hurtigt, fordi vi gerne vil sikre os, at medarbejderne kan tage på sommerferie vidende, om de fortsætter eller ikke gør det," siger Anders B. Christjansen.

Ønsker stordriftsfordele

15 elselskaber besluttede i november sidste år at fusionere deres tjenesteudbydere i fibernettene. Det skete ved at smelte firmaerne Profiber og Smile Content sammen under det midlertidige navn Company X, som senere blev til Waoo.

Dermed håber de at skabe stordriftsfordele, hvor de i fællesskab køber tv-rettigheder og andet indhold og dermed opnår lavere priser ved forhandlingerne. Det er noget, som flere analytikere har påpeget som nødvendigt, hvis fibersatsningen skal kaste noget af sig.

Dansk Bredbånd leverer tjenester i de 15 elselskabers fibernet, men ifølge bestyrelsesformanden i Waoo, Kim Frimer, opsagde elselskaberne aftalen med Dansk Bredbånd. Dermed stod Dansk Bredbånd til at miste en del af kundebasen.

Bestyrelsesformanden hos Dansk Bredbånd, Svenn Dam, afviste dog, at selskabet stod til at blive smidt ud. I sidste uge blev der dog lagt låg på sagen, da selskabet skiftede ejer. Dansk Bredbånd fortsætter et stykke tid endnu under sit nuværende navn, indtil konstruktionen af Waoo endelig er på plads.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network