Så lav er din tillid til de danske teleselskaber

Danskerne giver telebranchen fingeren helt nedad i en ny forbrugerundersøgelse. Brugtvognsforhandlere er mere troværdige, mener de danske forbrugere. Læs hvorfor.

Artikel top billede

Foto: Eric Hood / iStockphoto.com. (Foto: Eric Hood /)

Telebranchen får drøje hug af Forbrugerstyrelsen i styrelsens tilbagevendende Forbrugerredegørelse.

11.000 forbrugere har vurderet 49 danske forbrugsmarkeder og givet karakterer mellem 0 til 10 ud fra spørgsmål om tillid, gennemsigtighed og klageforhold.

Som sædvanligt ligger telebranchen helt i bund i undersøgelsen, fordi kunderne ikke kan gennemskue sammenhængen mellem pris og kvalitet og klagemulighederne.

Helt i bund i undersøgelsen ligger TV-pakker/kanaler på en 49. plads, hvorefter mobiltelefon-abonnementer og fastnettelefon-abonnementer ligger på henholdsvis 48. og 47. pladsen.

Markedet for brugte køretøjer ligger til sammenligning på en 45. plads.

Kom nu i gang

Sidste år lå telebranchen også helt i bund i opgørelsen, hvor branchen blev overgået af blandt andet selvbetjente solcentre, som danskerne havde mere tillid til.

Og hos Forbrugerstyrelsen er man klar med en opsang til de mindst troværdige brancher som telebranchen i Danmark, der år efter år bliver ved med at score ekstremt lavt i Forbrugerredegørelse 2010.

Især hæfter Forbrugerstyrelsen sig ved, at klageforholdene ikke bliver mere klare, og at klagerne i telebranchen ikke bliver behandlet ordentligt.

"Det er et åbenlyst paradoks, at forbrugerne ofte oplever grund til at klage og samtidig har meget lav tillid til, at klagerne bliver behandlet ordentligt. Det er forbrugerne ikke tjent med. Klageforholdene har en stor betydning for forbrugernes oplevelse af et marked, og derfor er det oplagt for brancherne at starte der," udtaler Forbrugerstyrelsens direktør, Tanja Franck, i en pressemeddelelse.

Læs hele Forbrugerredegørelse 2010 her.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura