Så lav er din tillid til de danske teleselskaber

Danskerne giver telebranchen fingeren helt nedad i en ny forbrugerundersøgelse. Brugtvognsforhandlere er mere troværdige, mener de danske forbrugere. Læs hvorfor.

Artikel top billede

Foto: Eric Hood / iStockphoto.com. (Foto: Eric Hood /)

Telebranchen får drøje hug af Forbrugerstyrelsen i styrelsens tilbagevendende Forbrugerredegørelse.

11.000 forbrugere har vurderet 49 danske forbrugsmarkeder og givet karakterer mellem 0 til 10 ud fra spørgsmål om tillid, gennemsigtighed og klageforhold.

Som sædvanligt ligger telebranchen helt i bund i undersøgelsen, fordi kunderne ikke kan gennemskue sammenhængen mellem pris og kvalitet og klagemulighederne.

Helt i bund i undersøgelsen ligger TV-pakker/kanaler på en 49. plads, hvorefter mobiltelefon-abonnementer og fastnettelefon-abonnementer ligger på henholdsvis 48. og 47. pladsen.

Markedet for brugte køretøjer ligger til sammenligning på en 45. plads.

Kom nu i gang

Sidste år lå telebranchen også helt i bund i opgørelsen, hvor branchen blev overgået af blandt andet selvbetjente solcentre, som danskerne havde mere tillid til.

Og hos Forbrugerstyrelsen er man klar med en opsang til de mindst troværdige brancher som telebranchen i Danmark, der år efter år bliver ved med at score ekstremt lavt i Forbrugerredegørelse 2010.

Især hæfter Forbrugerstyrelsen sig ved, at klageforholdene ikke bliver mere klare, og at klagerne i telebranchen ikke bliver behandlet ordentligt.

"Det er et åbenlyst paradoks, at forbrugerne ofte oplever grund til at klage og samtidig har meget lav tillid til, at klagerne bliver behandlet ordentligt. Det er forbrugerne ikke tjent med. Klageforholdene har en stor betydning for forbrugernes oplevelse af et marked, og derfor er det oplagt for brancherne at starte der," udtaler Forbrugerstyrelsens direktør, Tanja Franck, i en pressemeddelelse.

Læs hele Forbrugerredegørelse 2010 her.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S