Så lav er din tillid til de danske teleselskaber

Danskerne giver telebranchen fingeren helt nedad i en ny forbrugerundersøgelse. Brugtvognsforhandlere er mere troværdige, mener de danske forbrugere. Læs hvorfor.

Artikel top billede

Foto: Eric Hood / iStockphoto.com. (Foto: Eric Hood /)

Telebranchen får drøje hug af Forbrugerstyrelsen i styrelsens tilbagevendende Forbrugerredegørelse.

11.000 forbrugere har vurderet 49 danske forbrugsmarkeder og givet karakterer mellem 0 til 10 ud fra spørgsmål om tillid, gennemsigtighed og klageforhold.

Som sædvanligt ligger telebranchen helt i bund i undersøgelsen, fordi kunderne ikke kan gennemskue sammenhængen mellem pris og kvalitet og klagemulighederne.

Helt i bund i undersøgelsen ligger TV-pakker/kanaler på en 49. plads, hvorefter mobiltelefon-abonnementer og fastnettelefon-abonnementer ligger på henholdsvis 48. og 47. pladsen.

Markedet for brugte køretøjer ligger til sammenligning på en 45. plads.

Kom nu i gang

Sidste år lå telebranchen også helt i bund i opgørelsen, hvor branchen blev overgået af blandt andet selvbetjente solcentre, som danskerne havde mere tillid til.

Og hos Forbrugerstyrelsen er man klar med en opsang til de mindst troværdige brancher som telebranchen i Danmark, der år efter år bliver ved med at score ekstremt lavt i Forbrugerredegørelse 2010.

Især hæfter Forbrugerstyrelsen sig ved, at klageforholdene ikke bliver mere klare, og at klagerne i telebranchen ikke bliver behandlet ordentligt.

"Det er et åbenlyst paradoks, at forbrugerne ofte oplever grund til at klage og samtidig har meget lav tillid til, at klagerne bliver behandlet ordentligt. Det er forbrugerne ikke tjent med. Klageforholdene har en stor betydning for forbrugernes oplevelse af et marked, og derfor er det oplagt for brancherne at starte der," udtaler Forbrugerstyrelsens direktør, Tanja Franck, i en pressemeddelelse.

Læs hele Forbrugerredegørelse 2010 her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S