Den ultimative sikkerhedsguide til Windows 7: Del 4

Læs hvordan du får mest ud af de største sikkerhedsforbedringer i Windows 7. Om firewall-regler, forbedret gendannelse og nem fjernadgang med DirectAccess.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Flere samtidigt aktive firewall-regler.

Når man som bruger havde adskillige netværksopkoblinger aktive samtidig i Windows-versioner før Windows 7, kunne man kun bruge en enkelt firewall-profil (såsom Hjemmenetværk, Arbejdsnetværk, Offentligt netværk eller Domæne).

Dette skabte potentielle sikkerhedsproblemer, såsom når en computer både var koblet til det lokale netværksdomæne og forbundet til et mindre sikkert trådløst netværk.

Windows 7 kan opdage adskillige netværk og differentieret benytte den passende firewall-profil til hver netværksopkobling.

Forbedret gendannelse. Du kan bruge Systemgendannelse til at gendanne systemfiler og -indstillinger.

Systemgendannelse lader dig tjekke, hvilke installerede programmer der vil blive påvirket af hvert gendannelsespunkt.

Det er også muligt at sikkerhedskopiere og gendanne sine personlige filer og dokumenter med Sikkerhedskopiering og gendannelse, hvor du også kan tjekke, hvilke filer der vil blive gendannet i hver version af gendannelsesfilerne. Det er ikke perfekt, men det giver et godt overblik.

Nem fjernadgang

DirectAccess gør det muligt for fjernarbejdere på sikker vis at få adgang til virksomhedens ressourcer (såsom netværksdrev, websites, applikationer og så videre) uden at forbinde gennem traditionelle typer af VPN'er.

DirectAccess opretter en tovejsforbindelse til en brugers virksomhedsnetværk, hver gang brugerens bærbare computer, med DirectAccess slået til, forbindes til internettet - endda før brugeren overhovedet logger på.

Fordelen ved det er, at brugeren ikke behøver tænke over at forbinde til virksomhedsnetværket, og at it-administratorer kan administrere fjerncomputerne, selv når de ikke er forbundne til VPN'et.

Når en bruger forbinder til internettet med DirectAccess slået til, så er det, som om han eller hun er i virksomhedens lokale netværk.

Gruppepolitik fungerer, værktøjerne til fjernadministration fungerer og de administrerede opdateringer fungerer.

DirectAccess stiller desværre temmeligt høje systemkrav - heriblandt Windows Server 2008 R2 (der skal fungere som RAS-server), klienter med Windows 7 Enterprise eller Ultimate, PKI, IPv6 og IPSec.

Men i takt med at de nødvendige brikker falder på plads, bør man undersøge brugen af DirectAccess som standard-VPN-teknologi til Windows 7 og nyere klienter.

Læs også:

Del 1: User Account Control.

Del 2: BitLocker-drevkrypterinng og nem kryptering af sidefilen.

Del 3: Kryptografi og sikrere webbrowsing.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S