Den ultimative sikkerhedsguide til Windows 7: Del 4

Læs hvordan du får mest ud af de største sikkerhedsforbedringer i Windows 7. Om firewall-regler, forbedret gendannelse og nem fjernadgang med DirectAccess.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Flere samtidigt aktive firewall-regler.

Når man som bruger havde adskillige netværksopkoblinger aktive samtidig i Windows-versioner før Windows 7, kunne man kun bruge en enkelt firewall-profil (såsom Hjemmenetværk, Arbejdsnetværk, Offentligt netværk eller Domæne).

Dette skabte potentielle sikkerhedsproblemer, såsom når en computer både var koblet til det lokale netværksdomæne og forbundet til et mindre sikkert trådløst netværk.

Windows 7 kan opdage adskillige netværk og differentieret benytte den passende firewall-profil til hver netværksopkobling.

Forbedret gendannelse. Du kan bruge Systemgendannelse til at gendanne systemfiler og -indstillinger.

Systemgendannelse lader dig tjekke, hvilke installerede programmer der vil blive påvirket af hvert gendannelsespunkt.

Det er også muligt at sikkerhedskopiere og gendanne sine personlige filer og dokumenter med Sikkerhedskopiering og gendannelse, hvor du også kan tjekke, hvilke filer der vil blive gendannet i hver version af gendannelsesfilerne. Det er ikke perfekt, men det giver et godt overblik.

Nem fjernadgang

DirectAccess gør det muligt for fjernarbejdere på sikker vis at få adgang til virksomhedens ressourcer (såsom netværksdrev, websites, applikationer og så videre) uden at forbinde gennem traditionelle typer af VPN'er.

DirectAccess opretter en tovejsforbindelse til en brugers virksomhedsnetværk, hver gang brugerens bærbare computer, med DirectAccess slået til, forbindes til internettet - endda før brugeren overhovedet logger på.

Fordelen ved det er, at brugeren ikke behøver tænke over at forbinde til virksomhedsnetværket, og at it-administratorer kan administrere fjerncomputerne, selv når de ikke er forbundne til VPN'et.

Når en bruger forbinder til internettet med DirectAccess slået til, så er det, som om han eller hun er i virksomhedens lokale netværk.

Gruppepolitik fungerer, værktøjerne til fjernadministration fungerer og de administrerede opdateringer fungerer.

DirectAccess stiller desværre temmeligt høje systemkrav - heriblandt Windows Server 2008 R2 (der skal fungere som RAS-server), klienter med Windows 7 Enterprise eller Ultimate, PKI, IPv6 og IPSec.

Men i takt med at de nødvendige brikker falder på plads, bør man undersøge brugen af DirectAccess som standard-VPN-teknologi til Windows 7 og nyere klienter.

Læs også:

Del 1: User Account Control.

Del 2: BitLocker-drevkrypterinng og nem kryptering af sidefilen.

Del 3: Kryptografi og sikrere webbrowsing.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Allerød Kommune

    Digitaliseringschef

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS