Den ultimative sikkerhedsguide til Windows 7: Del 4

Læs hvordan du får mest ud af de største sikkerhedsforbedringer i Windows 7. Om firewall-regler, forbedret gendannelse og nem fjernadgang med DirectAccess.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Flere samtidigt aktive firewall-regler.

Når man som bruger havde adskillige netværksopkoblinger aktive samtidig i Windows-versioner før Windows 7, kunne man kun bruge en enkelt firewall-profil (såsom Hjemmenetværk, Arbejdsnetværk, Offentligt netværk eller Domæne).

Dette skabte potentielle sikkerhedsproblemer, såsom når en computer både var koblet til det lokale netværksdomæne og forbundet til et mindre sikkert trådløst netværk.

Windows 7 kan opdage adskillige netværk og differentieret benytte den passende firewall-profil til hver netværksopkobling.

Forbedret gendannelse. Du kan bruge Systemgendannelse til at gendanne systemfiler og -indstillinger.

Systemgendannelse lader dig tjekke, hvilke installerede programmer der vil blive påvirket af hvert gendannelsespunkt.

Det er også muligt at sikkerhedskopiere og gendanne sine personlige filer og dokumenter med Sikkerhedskopiering og gendannelse, hvor du også kan tjekke, hvilke filer der vil blive gendannet i hver version af gendannelsesfilerne. Det er ikke perfekt, men det giver et godt overblik.

Nem fjernadgang

DirectAccess gør det muligt for fjernarbejdere på sikker vis at få adgang til virksomhedens ressourcer (såsom netværksdrev, websites, applikationer og så videre) uden at forbinde gennem traditionelle typer af VPN'er.

DirectAccess opretter en tovejsforbindelse til en brugers virksomhedsnetværk, hver gang brugerens bærbare computer, med DirectAccess slået til, forbindes til internettet - endda før brugeren overhovedet logger på.

Fordelen ved det er, at brugeren ikke behøver tænke over at forbinde til virksomhedsnetværket, og at it-administratorer kan administrere fjerncomputerne, selv når de ikke er forbundne til VPN'et.

Når en bruger forbinder til internettet med DirectAccess slået til, så er det, som om han eller hun er i virksomhedens lokale netværk.

Gruppepolitik fungerer, værktøjerne til fjernadministration fungerer og de administrerede opdateringer fungerer.

DirectAccess stiller desværre temmeligt høje systemkrav - heriblandt Windows Server 2008 R2 (der skal fungere som RAS-server), klienter med Windows 7 Enterprise eller Ultimate, PKI, IPv6 og IPSec.

Men i takt med at de nødvendige brikker falder på plads, bør man undersøge brugen af DirectAccess som standard-VPN-teknologi til Windows 7 og nyere klienter.

Læs også:

Del 1: User Account Control.

Del 2: BitLocker-drevkrypterinng og nem kryptering af sidefilen.

Del 3: Kryptografi og sikrere webbrowsing.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S