Microsoft kritiserer Google Docs' support

Google forsvarer supporten af sine webapplikationer, mens krigen på ord fortsætter.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft lod i går en kritisk bemærkning falde om konkurrenten Google, mens virksomheden fremhævede sin egen support til Office 2010.

I et blogindlæg mandag argumenterer leder af Microsofts kundeservice og support, Barbara Gordon, for, at hendes virksomheds supportløsning uden tvivl slår Googles.

"Lanceringen af Office 2010 tidligere på måneden mindede mig om, hvor stor en forskel den faktisk udgør," skriver Gordon.

"Hvornår ringede du sidst til Google for at få hjælp til at gendanne et mistet Google-dokument? Var du overhovedet i stand til at finde et nummer at ringe til? Mit gæt er: Nej. Google leverer simpelthen ikke det niveau af service."

Gordon fortsætter med at prale med Microsofts forskellige supporttilgange heriblandt bruger-til-bruger-support via webfora, support over telefon eller e-mail samt udrulningsteknologier til store virksomheder.

Google tilbyder dog en række supportløsninger til betalende Google Apps-kunder, der inkluderer support over e-mail og telefon samt webfora og online-opsætningsvejledninger. Google svarer ifølge Google App-sitet på e-mail-supportanmodninger i forhold til de fleste slags problemer inden for én arbejdsdag.

Forbrugere og virksomheder, der benytter den gratis version af eksempelvis Google Docs, kan læse online-vejledningerne eller efterlade et spørgsmål på den relevante webapplikations webforum.

Google afviser at reagere på Microsofts påstande med modpåstande, men virksomhedens talsmand bemærker, at der findes forhandlere, der leverer højere niveauer af support inklusiv slutbruger-support af Google Apps. Da prisen for Google Apps Premierudgave kun er 40 euro eller knap 300 kroner per brugerkonto per år, kan man som virksomhed købe sig til ekstern support fra en forhandler og alligevel ende med at betale mindre, end for hvad Microsoft tager for hver Office-licens.

Talsmanden fra Google giver dog igen på Gordons bemærkning om mistede Google Docs-filer. Her fremhæver han, at Google laver backup af alle dokumenter - også de, der gemmes af Google Docs - på flere forskellige datacentre. Argumentet om filer, der kan gå tabt, tilføjer han, er "morsomt," da dette kun er et problem ved klient-baseret software såsom Office, hvor dokumenter gemmes lokalt.

Der har nu i månedsvis været konfrontationer mellem de to giganter. I maj sparkede Googles enterprise product management director, Matthew Glotzbach, gang i den offentlige krig på ord ved at opfordre virksomheder til at glemme alt om at opgradere til Office 2010 og i stedet benytte Google Apps.

"Google Docs gør Office 2003 og 2007 bedre," skrev Glotzbach dengang.

Microsoft svarede igen dagen efter ved at hævde, at Google Docs integration med Office er underlegen i forhold til Microsofts egen onlineløsning, Office Web Apps, der kom på banen tidligere på måneden.

Google og Microsoft har også været oppe at toppes over rygterne om, at Google dropper Windows på sine medarbejderes pc'er på grund af sikkerhedshensyn. Denne påstand karakteriseres dog af adskillige eksperter som i bedste fald upålidelig og i værste fald direkte falsk.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job