Hjemmearbejde breder sig

Nye tal fra PLS-Rambøll viser, at hjemmepc´en bliver brugt flittigt i de danske hjem. Alene på et år er antallet af virksomheder, hvor tre ud af fire ansatte bruger deres pc til hjemmearbejde, steget med mellem 10 og 12 procent.

Af Jens Herman Iversen & Anja Gustavsen, Computerworld Online

En markant større del af medarbejderne i de største virksomheder og offentlige institutioner bruger nu deres hjemme-pc til hjemmearbejde. Det viser ikke tidligere offentliggjorte tal fra PLS-Rambølls undersøgelse ?IT i praksis 2000?.

Tallene viser, hvor stor en del af de medarbejdere, som har en hjemme-pc, der rent faktisk også bruger den til hjemmearbejde. Virksomhederne er blevet spurgt om, hvor stor en andel af medarbejderne, der anvendte deres hjemme-pc til hjemmearbejde i 1999 og hvor stor en andel, der forventes at gøre det ultimo år 2000.

Stigning over hele linjen

I 1999 var det i stort set alle offentlige institutioner under en fjerdedel af medarbejderne med hjemme-pc, der brugte den til hjemmearbejde. Nemlig i 98 procent af institutionerne.
I år er andelen af institutioner med så lav en udnyttelsesgrad af sine medarbejderes hjemme-pc?er faldet til 78 procent.

Til gengæld viser tallene, at andelen af offentlige institutioner, hvor mere end 75 procent af medarbejderne med hjemme-pc bruger den til hjemmearbejde, stiger fra tre procent i 1999 til 15 procent i år. Den tilsvarende andel blandt de private virksomheder stiger fra en procent til 11 procent.

? Generelt kan vi se, at hjemmearbejde bliver mere udbredt i både private virksomheder og offentlige institutioner. En markant større andel af organisationerne svarer for år 2000, at næsten alle medarbejdere bruger deres hjemme-pc til hjemmearbejde, siger Anders Sønderby, konsulent i PLS-Rambøll og medredaktør af ?IT i praksis 2000?.

Kontoret kan stadig være fyldt

Han tilføjer dog, at det ikke nødvendigvis betyder, at medarbejderne tilbringer mere tid væk fra kontoret. Undersøgelsen siger nemlig intet om, hvor meget den enkelte bruger af sin arbejdstid derhjemme.

- Vi har undersøgt, om de har en hjemmearbejdsplads, og hvor meget de bruger den. Men for så vidt kan de både bruge den i arbejdstiden, og efter de har fået fri, siger Anders Sønderby.

Undersøgelsen er baseret på svar fra IT-chefer i 210 af de største danske virksomheder og 110 af de største danske offentlige institutioner. Respondenterne repræsenterer 640.000 arbejdspladser.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S