Hjemmearbejde breder sig

Nye tal fra PLS-Rambøll viser, at hjemmepc´en bliver brugt flittigt i de danske hjem. Alene på et år er antallet af virksomheder, hvor tre ud af fire ansatte bruger deres pc til hjemmearbejde, steget med mellem 10 og 12 procent.

Af Jens Herman Iversen & Anja Gustavsen, Computerworld Online

En markant større del af medarbejderne i de største virksomheder og offentlige institutioner bruger nu deres hjemme-pc til hjemmearbejde. Det viser ikke tidligere offentliggjorte tal fra PLS-Rambølls undersøgelse ?IT i praksis 2000?.

Tallene viser, hvor stor en del af de medarbejdere, som har en hjemme-pc, der rent faktisk også bruger den til hjemmearbejde. Virksomhederne er blevet spurgt om, hvor stor en andel af medarbejderne, der anvendte deres hjemme-pc til hjemmearbejde i 1999 og hvor stor en andel, der forventes at gøre det ultimo år 2000.

Stigning over hele linjen

I 1999 var det i stort set alle offentlige institutioner under en fjerdedel af medarbejderne med hjemme-pc, der brugte den til hjemmearbejde. Nemlig i 98 procent af institutionerne.
I år er andelen af institutioner med så lav en udnyttelsesgrad af sine medarbejderes hjemme-pc?er faldet til 78 procent.

Til gengæld viser tallene, at andelen af offentlige institutioner, hvor mere end 75 procent af medarbejderne med hjemme-pc bruger den til hjemmearbejde, stiger fra tre procent i 1999 til 15 procent i år. Den tilsvarende andel blandt de private virksomheder stiger fra en procent til 11 procent.

? Generelt kan vi se, at hjemmearbejde bliver mere udbredt i både private virksomheder og offentlige institutioner. En markant større andel af organisationerne svarer for år 2000, at næsten alle medarbejdere bruger deres hjemme-pc til hjemmearbejde, siger Anders Sønderby, konsulent i PLS-Rambøll og medredaktør af ?IT i praksis 2000?.

Kontoret kan stadig være fyldt

Han tilføjer dog, at det ikke nødvendigvis betyder, at medarbejderne tilbringer mere tid væk fra kontoret. Undersøgelsen siger nemlig intet om, hvor meget den enkelte bruger af sin arbejdstid derhjemme.

- Vi har undersøgt, om de har en hjemmearbejdsplads, og hvor meget de bruger den. Men for så vidt kan de både bruge den i arbejdstiden, og efter de har fået fri, siger Anders Sønderby.

Undersøgelsen er baseret på svar fra IT-chefer i 210 af de største danske virksomheder og 110 af de største danske offentlige institutioner. Respondenterne repræsenterer 640.000 arbejdspladser.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Zealand Business College

Faglig teamleder til IT Drift & Support

Region Sjælland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S