Handelskammeret vil certificere websites

Handelskammeret og TDC tilbyder fra starten af juni et nyt certifikat, der bekræfter identiteten på personerne bag et website. Det bliver også muligt at kryptere kommunikation med det nye certifikat.

Af Christian Lund

Endnu et kvalitetsmærke er født på nettet. Fra juni måned vil Handelskammeret i samarbejde med TDC (tidligere Tele Danmark) tilbyde at placere et lille certifikat på et website, der fortæller hvem, der står bag sitet.

- Det skal opfattes som en garanti for, at personerne bag et website også er dem, de giver sig ud for at være, siger chefkonsulent i Handelskammeret, Ole Schmidt, til Computerworld Online.

Handelskammeret skal administrere og foretage kontrollen med certifikatet, mens TDC Internet står for den tekniske løsning.

Ole Schmidt opfatter ikke det nye certifikat som en konkurrent til det eksisterende e-mærke, der bruges til at garantere, at et website lever op til en række minimums krav, når det gælder handel over nettet.

- Faktisk synes jeg, at de to supplerer hinanden meget godt. Vi garanterer, at en bruger taler med den, han faktisk tror, han taler med, mens e-mærket er en blåstempling af indholdet på sitet, siger han.

Kryptering

Det nye certifikat giver også mulighed for at kryptere kommunikation mellem besøgende og personerne bag et website via TDC´s servere.

Selv om tilbudet kommer midt i en offentlig debat om muligheden for at kryptere sig ud af en eventuel amerikansk overvågning via Echelon, så afviser Ole Scmidt at tilbudet et specifikt designet til dette.

- Vi har været i gang med projektet siden sidste sommer, siger han.

Prisen for et certifikat, der gælder to år, bliver 5.000 kroner.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos