Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
14.075 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Mandagens aviser om it

Ny storspiller på erhvervstelefoni. Danmark i spidsen for milliardsalg af viden. Mobilbranchen taler til nørderne.

03. marts 2008 kl. 08.34 | læs »

Ugens mest læste artikler på cw.dk

Se listen over ugens mest læste artikler på Computerworld.dk. Der er i alt blevet bragt 160 artikler.

29. februar 2008 kl. 15.59 | læs »

Apple nu verdens 10. største mobilproducent

Med iPhonen højt hævet presser Apple sig ind på Top 10-listen over verdens største mobilproducenter. Der er dog fortsat langt op til mægtige Nokia, der står for fire ud af 10 solgte telefoner i verden.

28. februar 2008 kl. 09.01 | læs »

Fald i penge-klik rammer Google lige mellem øjnene

Sorte skyer over de globale økonomier rammer Google på pengepungen. Antallet af de vigtige klik på de betalte søgeresultater er faldet med 7,5 procent på en måned. Google-aktien vælter ned.

27. februar 2008 kl. 15.01 | læs »

Tvangs-licens ventes at ramme danskerne til nytår

I aften mødes en række politikere med kulturminister Brian Mikkelsen (K) for at lægge sidste hånd på en ny medielicens, der rammer danskerne til nytår.

27. februar 2008 kl. 13.38 | læs »

Microsoft efter gigantbøde: Nu skal vi se fremad

Microsoft mener, at EU-bøden på 6,8 milliarder kroner falder på grund af fortidens synder. "Nu fokuserer vi på fremtiden," lyder det fra selskabet.

27. februar 2008 kl. 13.07 | læs »

Microsoft får ny milliardbøde af EU

EU slår Microsoft med en ny bøde på 6,8 milliarder kroner for ikke at leve op til EU's monopoldom over Microsoft i 2004. Microsoft har nu samlet fået bøder for næsten 13 milliarder kroner af EU.

27. februar 2008 kl. 12.23 | læs »

IBM i gang med at købe aktier for 80 milliarder kr.

IBM går i gang med at støvsuge markedet for IBM-aktier med et stort tilbagekøbs-program på i alt 80 milliarder kroner. Det sker for at sikre aktionærerne større fortjeneste. Se her hvordan.

27. februar 2008 kl. 12.02 | læs »

Rovsing: Er det en succes eller en fiasko?

Et stærkt image blænder komplet for den sunde fornuft, når det gælder Christian F. Rovsing, som har et image, der gør, at skidtet glider af, mener it-blogger.

27. februar 2008 kl. 10.42 | læs »