Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
14.075 artikler på Computerworld

Dan Jensen

EU affejer vild kritik: Ok til Google-køb af DoubleClick

Trods massiv kritik fra både rivaler og forbruger-grupper er EU-Kommissionen på vej med grønt lys til Googles milliard-opkøb af net-annoncefirmaet DoubleClick.

06. marts 2008 kl. 09.02 | læs »

Krigs-plan skal fordoble Software AG hvert femte år

Kun de største vil overleve i fremtiden, mener Software AG, der har lagt en plan for, hvordan selskabet kan fordoble sin størrelse hvert femte år.

05. marts 2008 kl. 15.19 | læs »

EU gransker afstemning om Microsoft-standard

Efter stor ståhej og massive protester i mange lande vil EU have gransket hele afstemningsproceduren om godkendelsen af Microsofts OOXML som en industristandard.

05. marts 2008 kl. 10.45 | læs »

Ballmer på Cebit: En ny it-revolution er på trapperne

En ny it-revolution er på trapperne, mener Microsoft-chef Steve Ballmer. Det bliver den femte it-revolution, som endnu engang vil ændre vores tilværelse. Se Microsoft-chefens bud på vores it-fremtid.

04. marts 2008 kl. 10.56 | læs »

Scribona i slutforhandlinger med ukendt køber

It-distributøren Scribona er efter lange drøftelser og store tab gået i gang med slut-forhandlinger med en investor, der er interesseret i at overtage hele butikken.

03. marts 2008 kl. 15.34 | læs »

Mindre firmaer nyt mål for netsatsning fra Microsoft

Microsoft sætter ekstra tryk på selskabets satsning med netbaserede forretnings-systemer. Nyt mål er de små og mellemstore virksomheder, der nu kan spare indkøbet af software.

03. marts 2008 kl. 14.33 | læs »

Kort nyt: Saxo.com overtager iBooks.dk

03. marts 2008 kl. 10.53 | læs »