Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
14.077 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Fredagens aviser om it

Elselskaber sætter turbo på bredbåndskrig.

20. oktober 2006 kl. 07.31 | læs »

Motorola-indtjening styrtdykker

Motorolas indtjening for tredje kvartal er styrtdykket med hele 45 procent, selv om omsætningen er steget. I alt har Motorola solgt 53,7 millioner telefoner i kvartalet.

18. oktober 2006 kl. 10.42 | læs »

EMC vil af med 1.200 medarbejdere

EMC vil af med 1.200 medarbejder, efter selskabet i de seneste måneder har købt flere selskaber. Nu skal dobbelt-funktionerne væk. Især ledelse og back-office vil blive ramt.

18. oktober 2006 kl. 09.07 | læs »

Sony tilbagekalder batterier fra egne bærbare

Sony tilbagekalder 90.000 batterier, der sidder i selskabets egne Vaio-computere. Dermed slutter Sony sig til striben af producenter af bærbare computere, der i alt har tilbagekaldt millioner af Sony-batterier.

17. oktober 2006 kl. 12.03 | læs »

Wikipedia-stifter klar med konkurrent

En af stifterne af net-leksikonnet Wikipedia, Larry Sanger, sender om få dage en konkurrent til Wikipedia i luften. Forskellen er styring. For Sanger har mistet tiltroen til mange af artiklerne på Wikipedia.

17. oktober 2006 kl. 08.58 | læs »

Toshiba overvejer sagsanlæg i batteri-sag

Toshiba rumler med planer om at gå rettens vej for at få Sony til at betale erstatning, efter Toshiba har tilbagekaldt 830.000 Sony-batterier til bærbare på grund af brandfare.

17. oktober 2006 kl. 08.26 | læs »

Kort nyt fra it-verdenen

Kirkebøger på nettet. Danware åbner tysk datterselskab. Capgemini på jagt efter 25 medarbejdere. Dansker bliver direktør for TDC Song i Sverige.

16. oktober 2006 kl. 16.29 | læs »

Kort nyt fra it-verdenen

Sterling fyrer CSC. Ericsson: 50 år i mobilbranchen. Fujitsu bag Svanemærket bærbar. Fortæl om en naturoplevelse.

16. oktober 2006 kl. 10.59 | læs »

Hjælp Hjort med at kaste lys over kartellerne

Har du hørt om hemmelige kartel-aftaler i it-branchen eller har du mistanke om, at du selv er blevet ramt af dem? Så kontakt Computerworld, så du kan hjælpe beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen med at klarlægge problemet.

13. oktober 2006 kl. 10.58 | læs »

Google til Murdoch efter YouTube-køb: Rolig nu

Rolig. Sådan lyder beskeden fra Google til medie-mogulen Rupert Murdoch, der ejer MySpace, efter Google fornylig købte YouTube. Vi skal stadig samarbejde, lyder det fra Google.

13. oktober 2006 kl. 09.10 | læs »