Kina klar med egen 3G-teknologi

Efter lang tids udviklingsarbejde er Kina klar med sin egen 3G-teknologi. Med færdiggørelsen af teknologien ventes den kinesiske regering omsider at begynde at udstede de længe ventede 3G-licenser.

Kinas hjemmeudviklede tredje-generations teknologi til mobiltelefoner er klar til anvendelse i en større kommerciel målestok, lyder det fra ZTE, der er Kinas næststørste producent af teleudstyr, skriver Financial Times.

Det betyder, at netværk baseret på Kinas TD-SCDMA-standard kan køre på lige fod med netværk baseret på enten den europæiske WCDMA-standard og den foretrukne standard i USA, CDMA2000.

Ifølge Financial Times kan færdiggørelsen af den kinesiske standard bane vejen for den længeventede 3G-tilladelse fra den kinesiske regering til kommercielle tele-operatører.

ZTE vurderer, at TD-SCDMA uden problemer kan køre som uafhængigt netværk, ligesom selskabet mener, at det kan levere de nødvendige mobiltelefoner.

- Nu er det op til operatørerne og staten, lyder det fra ZTE.
Den kinesiske regering har aldrig løftet sløret for sine langsigtede 3G-strategi, men analytikere har vurderet, at regeringen bevidst har forsinket udstedelsen af kinesiske 3G-licenser for at give TD-SCDMA-teknologien tid til at modnes.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S