Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.920 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Nvida går efter omsætning på tusind milliarder dollar i 2027 med ny strategi

Nvidia sigter med ny aggressiv strategi efter gigantisk omsætning allerede i 2027.

17. marts 2026 kl. 07.05 | læs »

Musk: xAI er ikke bygget ordentligt - vil nu bryde hele selskabet ned og begynde helt forfra

Elon Musks xAI halter langt bagefter OpenAI og Anthropic. Nu vil Elon Musk slette det hele og begynde helt forfra. "xAI blev ikke bygget ordentligt," siger han.

17. marts 2026 kl. 06.44 | læs »

Morgen-briefing: Ib Kunøe køber aktier for millioner i Columbus / Slut med at hive pc op ad håndbagagen i Københavns Lufthavn / EG køber op i Norge

Ib Kunøe køber aktier for millioner i Columbus. Slut med at hive pc op ad håndbagagen i Københavns Lufthavn. EG køber op i Norge. EU sanktionerer selskaber efter cyberangreb. Berømt forlag sagsøger OpenAI.

17. marts 2026 kl. 06.00 | læs »

Nybrud for Apple: Den nye billige MacBook Neo kan rent faktisk repareres, når den går i stykker

Apples roste og billige MacBook Neo er den første laptop fra Apple i mange år, som rent faktisk kan repareres, når den går i stykker.

16. marts 2026 kl. 15.30 | læs »

Sådan blev mægtige McKinsey hacket af en selvkørende AI-agent på blot to timer

Det tog blot to timer for en AI-agent at hacke det mægtige konsulenthus McKinsey. Se her, hvordan det kunne lade sig gøre.

16. marts 2026 kl. 13.40 | læs »

Store europæiske virksomheder advarer mod blindt fokus på digital suverænitet: Kan komme til at koste os alle dyrt

Den politiske kamp for digital suverænitet kan ramme både indtjeningen og konkurrence-dygtigheden for europæiske virksomheder, advarer flere store selskaber.

16. marts 2026 kl. 10.21 | læs »

Mange kunder har betalt skjulte gebyrer for at opsige deres abonnementer på Acrobat og Photoshop

Adobe har i stor stil opkrævet ulovlige gebyrer og gjort det besværligt for kunder at opsige abonnementer på Photoshop og Acrobat. Nu falder hammeren.

16. marts 2026 kl. 09.39 | læs »

Største AI-opkøb i Hollywood: Netflix betaler milliarder for Hollywood-stjernes AI-selskab

Netflix køber film-stjernens Ben Afflecks AI-selskab i hvad der står til at blive det største AI-opkøb i den amerikanske film-industri til dato.

13. marts 2026 kl. 11.49 | læs »

Google-brugere protesterer over ny pris-struktur for Googles nye AI-værktøj: Er ikke tilfredse

Google-udviklere er utilfredse med ny prisstruktur for brug af Googles store AI-værktøj.

13. marts 2026 kl. 10.29 | læs »

Iran udpeger disse it-firmaer som legitime angrebsmål

Iran udpeger en række amerikanske tech-firmaer som legitime mål i krigen mod USA og Israel, som ifølge Iran nu udvides til en infrastruktur-krig.

12. marts 2026 kl. 15.25 | læs »