Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
14.105 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Microsoft klar til at tabe stort på XBox

Microsoft taber milliarder af kroner på XBox, men fortsætter alligevel kampen mod rivalerne Sony og Nintendo og deres spilkonsoller Playstation og Gamecube. Microsoft forventer at sende en ny og opgraderet version af XBox på gaden til næste år. Intet tyder dog på, at Microsoft vil begynde at tjene på XBox i de kommende år.

26. juni 2002 kl. 09.42 | læs »

Onsdagens aviser om IT

Metrocomia købt af århusiansk firma. Banker kræver KNPQwest under lup. Telmore vinder markedsandele. Hver tredje IT-firma har underskud.

26. juni 2002 kl. 08.49 | læs »

Cirkus Oracle: Gøgl, spas og fikumdik

Oracle World er en lang perlerække af tivoliagtige tilbud, som kun de færreste umiddelbart forbinder med en IT-konference. Man kan sniffe dampe, drikke prangende cocktails, køre racerbil, spille fodbold og minigolf og naturligvis få massage. Det skal nemlig være en fest at more sig klogere, lyder devisen. Det har Computerworld Online derfor forsøgt - dog uden at blive klogere.

25. juni 2002 kl. 15.25 | læs »

Morgendagens stjerne her, der og allevegne

For Oracle er database-serveren 9i morgendagens stjerne, der varsler den direkte vej ind i fremtidens eksplosive informationssamfund. 9i står i absolut centrum på Oracle World-kongressen, der byder på 9i her, der og allevegne.

25. juni 2002 kl. 12.38 | læs »

Sonofon-kunder mest sms-glade

Alt i alt sendte Sonofons abonnenter flest sms-beskeder sidste år, mens TDC med dobbelt så mange abonnenter kom ind på andenpladsen. Sonofon mener, at det gode resultat skyldes, at selskabet forlængst har indrettet sine vilkår efter kundernes ønsker.

24. juni 2002 kl. 14.39 | læs »

Dell har kig på de håndholdte

Dell Computer afsøger markedet for håndholdte computere og planlægger efter alt at dømme at gå ind i en decideret produktion af håndholdte computere. Det skal udfordre ærkerivalen Compaq.

24. juni 2002 kl. 11.12 | læs »

Mandagens aviser om IT

Løsning trækker ud for 2M Invest. Nethandel taber mange kunder på gulvet. Århus Kommune har bedste hjemmeside. IT-tænketank på plads.

24. juni 2002 kl. 09.00 | læs »

Fem rivaler skal byde på digital signatur

Fem af Danmarks absolut største IT-leverandører skal overfor Videnskabsministeriet komme med bud på, hvordan den digitale signatur bedst udbredes til danskerne. Flere af deltagerne er gået sammen i konsortier for at kunne komme med det bedste bud. Videnskabsministeriet udvælger de tre bedste forslag til efteråret.

21. juni 2002 kl. 09.38 | læs »

Teknologirådet får ny formand

Videnskabsminister Helge Sander har udnævnt direktør i Akademiet for de Tekniske Videnskaber, Torben Klein, til ny bestyrelsesformand for Teknologirådet. Ny bestyrelsen er blandt andre det tidligere folketingsmedlem Peter Duetoft.

20. juni 2002 kl. 15.45 | læs »

Fujitsu og Toshiba sammen om chip

Rivalerne Fujitsu og Toshiba vil sammen udvikle en avanceret chip til digitale apparater. Et nyt partnerskab mellem de to rivaler skal gøre dem begge mere konkurrencedygtige på det benhårde globale marked, hvor konkurrenter fra USA og Asien sørger for lave priser og store krav.

20. juni 2002 kl. 13.40 | læs »