Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
14.105 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Torsdagens aviser om IT

Danske websites risikerer sletning. Danske Dataram varsler massefyringer.

20. juni 2002 kl. 08.49 | læs »

København tjener styrtende på Oracle World

Deltagerne i næste uges Oracle World i København forventes at lægge mere end 90 millioner kroner i byen på de fire dage, som konferencen varer. Konferencegæster er de mest konsumglade turister, og det kan mærkes.

20. juni 2002 kl. 08.03 | læs »

Microsoft og HP vil hjælpe u-lande med IT

Microsoft og HP vil fremover donere 20 procent af deres velgørenhed til IT i ulande. Det skal ske i FN-regi. De to selskaber kan se store fordele i, at ulandene for alvor kommer med på IT-bølgen, og det vil FN gerne udnytte.

19. juni 2002 kl. 09.48 | læs »

Disney vælger Linux

Disney-koncernen vil fremover producere alle sine tegnefilm ved hjælp af Linux-systemer. Koncernen følger dermed i hælene på en række af Hollywoods store animationsstudier, der allerede er overgået til Linux. Disney vurderer, at teknologien er langt billigere at holde i drift end alternativerne.

18. juni 2002 kl. 14.32 | læs »

Audiogalaxy resignerer

Musikbyttetjenesten Audiogalaxy amputerer sig selv med et forlig med den etablerede musikindustri. Med forliget indvilliger Audiogalaxy i at betale et betragteligt beløb i erstatning. Samtidig lukker byttetjenesten i vid udstrækning for filbytningen via sitet.

18. juni 2002 kl. 11.25 | læs »

Løftet pegefinger til danske netsyndere

Forbrugerombudsmanden løfter advarende pegefingeren over for en række forretninger, hvis hjemmesider - trods flere henvendelser fra forbrugerombudsmanden - fortsat er så mangelfulde, at de bryder loven.

18. juni 2002 kl. 09.12 | læs »

Bluetooth venter på gennembrud

Producenter og forhandlere hypede den trådløse Bluetooth-teknologi alt for meget, da teknologien kom frem. Nu mener de, at der vil gå adskillige år, inden teknologien får et egentligt gennembrud. Flere bilproducenter har dog kig på Bluetooth, og det kan skabe en genvej til det egentlige gennembrud.

17. juni 2002 kl. 16.02 | læs »

Sander: 87 mio. til fire nye IT-centre

Halvdelen af regeringens bevilling til en jysk-fynsk IT-satsning skal gå til etableringen af fire nye IT-kompetencecentre, som kommer til at ligge i Aalborg, Århus, Odense og Sønderborg. Amterne spytter en tilsvarende sum i kassen.

17. juni 2002 kl. 14.46 | læs »

Nato-spionbilleder sendes ukrypteret

Billeder fra Natos spionfly over Balkan transmitteres tilbage til hovedkvartererne via ukrypterede satellit-forbindelser. Det betyder, at alle med forstand på satellit-teknik kan hente billederne ned på deres computer. Grunden er, at Nato og især USA bruger alle tilgængelige krypterede kanaler til operationer i Afghanistan.

17. juni 2002 kl. 12.27 | læs »

Millionkrav til studerende for piratkopiering

AntiPiratGruppen kræver sammenlagt over en million kroner i erstatning fra beboere på syv kollegier omkring DTU i Lyngby, der systematisk har udvekslet ulovlige piratkopier via en FTP-server. De 160 beboere har modtaget erstatningskrav på op til 140.000 kroner.

17. juni 2002 kl. 11.59 | læs »