Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.924 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Google-succes koster Yahoos øverste chef jobbet

Yahoos topchef gennem de seneste seks år skal ud og lede efter nyt job.

19. juni 2007 kl. 08.48 | læs »

Kort nyt: Vejle

Vejle runder 160 it-virksomheder.

18. juni 2007 kl. 10.59 | læs »

Dell-pc'er på vej ud i tusindvis af supermarkeder

Dell vil fjerne sig mere og mere fra selskabets hjemmeside-salg. Selskabet vil sætte pc'er til salg i supermarkeds-kæder i en stribe lande uden for USA.

14. juni 2007 kl. 09.52 | læs »

Download ubegrænset musik for 21 kroner om ugen

Verdens store mobil-selskaber er på vej med en ny musik-tjeneste, der skal udfordre Apples iPhone direkte med massive slag-tilbud.

14. juni 2007 kl. 08.55 | læs »

Yahoo-ejere sender advarsel til selskabets topchefer

Støtten til Yahoos ledelse styrtdykker, efter selskabets aktiekurs er rutschet ned med ekspresfart og markedsandele er forsvundet.

13. juni 2007 kl. 08.56 | læs »

TeliaSoneras bestyrelse sætter topchefen på porten

TeliaSoneras bestyrelse fyrer koncernchef Anders Igel. Bestyrelsen vil have mere fokus på vækst og ekspansion og indleder ny jagten på en ny topchef.

12. juni 2007 kl. 08.30 | læs »

IBM køber svensk software-firma for 4,2 milliarder

IBM køber svenske Telelogic for 4,2 milliarder kroner, hvis alle aktionærer i det svenske selskab vel at mærke er klar til at sælge.

11. juni 2007 kl. 14.08 | læs »

Microsoft hyrer Linux-topnavn

Tidligere leder i Linux Foundation, Tom Hanrahan, er blevet ansat af Microsoft, hvor han skal hjælpe til med interoperatibilitet mellem Linux og Microsoft.

11. juni 2007 kl. 12.28 | læs »

Google klager over søgefunktion i Vista

Google klager til de amerikanske konkurrence-myndigheder over Vistas søgefunktioner, som ifølge Google kun peger på Microsofts søge-tjenester. Microsoft afviser blankt.

11. juni 2007 kl. 09.31 | læs »

Fiskere kapper Vietnams net-forbindelse til verden

Vietnamesiske fiskere troede, at en af Vietnams to undersøiske net-kabler var kobber-affald og kappede derfor forbindelsen for at stjæle kobberet. Langt størstedelen af Vietnams net-surfere er berørt.

08. juni 2007 kl. 10.20 | læs »