Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
5.840 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

Ny regnskabs-app udfordrer Dinero til priskrig – men Martin Thorborg tager det helt køligt: "Det er noget forbandet vrøvl"

Interview: Martin Thorborg mener, at "det er noget forbandet vrøvl," når Werner Valeur påstår, at der ikke er konkurrence på markedet for regnskabsløsninger. "Vi er bare så meget bedre end vores konkurrenter, at vi kan tillade os at tage en premium for det," siger han.

21. januar 2026 kl. 13.45 | læs »

Werner Valeur blæser til krig mod Martin Thorborg og Visma med ny regnskabs-løsning: ”Kunderne efterspørger lavere priser"

Med den nye regnskabs-app Appelsin blæser Werner Valeur nu til priskrig på det danske marked for regnskabsløsninger.

21. januar 2026 kl. 10.59 | læs »