Karim Pedersen

Tidligere Journalist, klummeskribent eller blogger

Linkedin

Se Karim's LinkedIn profil

22.939 artikler på Computerworld

Karim Pedersen

Elements: Photoshop med et venligt ansigt

En ny letvægtsudgave af billedbehandlings-giganten Photoshop henvender sig til ambitiøse hjemme-brugere.

19. februar 2001 kl. 09.18 | læs »

Elektronisk underskrift til scripts

Windows Scripting Host er en åben ladeport i Microsofts operativsystemer. Nu bliver den lukket. Med den næste version af scriptmotoren bliver det første gang muligt at signere scripts.

18. februar 2001 kl. 14.46 | læs »

Kreditkort med plads til 3,4 terabyte

Professor Ted Williams fra Keele University i Staffordshire, England, har udviklet en ny hukommelses-chip, der kan indeholde langt flere data end konventionelle chips.

16. februar 2001 kl. 08.42 | læs »

Harry Potter-fans opfordrer til boykot mod AOL Time Warner

En international koalition af Harry Potter-fans vil starte en boykot-aktion mod mediegiganten AOL Time Warner.

15. februar 2001 kl. 16.17 | læs »

Rambus kræver licens for SDRAM

I denne uge starter en retssag i Tyskland, som kan få store konsekvenser for det globale marked for pc-hukommelse.

15. februar 2001 kl. 15.33 | læs »

Stabilitet skal sælge Maxtor-harddiske

Maxtors nye 531DX-harddisk med 15 GB er på ingen måde banebrydende; men firmaet siger, at harddisken er mere stabil end andre modeller.

15. februar 2001 kl. 14.11 | læs »

Første USB-Bluetooth-adapter fra Siemens

Den tyske producent Siemens har annonceret sin første Bluetooth-USB-adapter til stationære og bærbare pc'er.

15. februar 2001 kl. 13.20 | læs »

Trådløs Internet-adgang i Ølstykke

En lille nystartet Internet-udbyder i Ølstykke tilbyder trådløs Internet-adgang med 11 Mbit/s.

15. februar 2001 kl. 12.10 | læs »

Microsoft bygger intelligente huse

En alliance mellem Microsoft, General Electric og Smart hjælper med at bygge og udruste fremtidens IT-hjem.

15. februar 2001 kl. 11.41 | læs »

Slut med gratis SMS

Snart er det slut med de mange gratis SMS-sendere, som findes på danske websites. De danske teleoperatører vil kræve penge for at videresende e-mails til mobiltelefoner.

15. februar 2001 kl. 10.34 | læs »