Karim Pedersen

Tidligere Journalist, klummeskribent eller blogger

Linkedin

Se Karim's LinkedIn profil

22.939 artikler på Computerworld

Karim Pedersen

Dansk teknologi skal hjælpe astronauter

Danske forskere skal hjælpe astronauter med at beholde deres fysiske styrke under længere ophold i rummet.

14. oktober 2008 kl. 13.41 | læs »

Opera 10 bliver pænere

Den kommende version 10 af Opera-browseren bliver »pænere« end den nuværende version, lover det norske browser-firma.

14. oktober 2008 kl. 12.35 | læs »

Sikkerhedsprogrammer skuffer i ny test

Symantec er den klare vinder i en ny test af sikkerhedsprogrammer gennemført af danske Secunia, men alle programmerne skuffer når det gælder om at beskytte mod exploit-kode.

14. oktober 2008 kl. 10.19 | læs »

Google tjener penge på netsvindel

En Harvard-professor anklager nu Google for at profitere fra svindel med netadresser, også kaldet typosquatting.

14. oktober 2008 kl. 09.13 | læs »

Nye EU-regler kan ramme musikafspillere

Efter en kritisk rapport om høreskader fra mp3-afspillere overvejer EU nu at tvinge producenterne til at nedsætte lydstyrken.

13. oktober 2008 kl. 15.41 | læs »

Trådløs sikkerhed kan være en illusion

Russiske Elcomsoft har udviklet et program som kan knække WPA og WPA2 nøgler op til 100 gange hurtigere ved at bruge grafikkort fra Nvidia til de tunge beregninger.

13. oktober 2008 kl. 14.26 | læs »

Mp3-afspillere skader hørelsen

Hvis du skruer op for lydstyrken i din mp3-afspiller kan du risikere en permanent høreskade, konstaterer EU-rapport.

13. oktober 2008 kl. 13.09 | læs »

OpenOffice 3.0 er færdig

Nu er den færdige udgave af OpenOffice 3.0 klar til download.

13. oktober 2008 kl. 11.28 | læs »

Facebook-stifter hader luksus

Han er 24 år og dollar-milliardær, men Facebook-stifteren Mark Zuckerberg er ikke interesseret i luksus.

13. oktober 2008 kl. 10.17 | læs »

Spilguru sendt afsted på rumtur

Den legendariske spilskaber Richard Garriott fløj lørdag afsted til den internationale rumstation ISS som den sjette private rumturist.

13. oktober 2008 kl. 09.18 | læs »