Karim Pedersen

Tidligere Journalist, klummeskribent eller blogger

Linkedin

Se Karim's LinkedIn profil

22.939 artikler på Computerworld

Karim Pedersen

Staters krypterede post kan læses af alle

Regeringer og ambassader verden over har sendt sikker post gennem internet-tjenesten The Onion Router. Troede de. Nu har en svensk sikkerhedsforsker demonstreret, at alle kan læse med.

10. september 2007 kl. 14.45 | læs »

Firefox runder 400 millioner downloads

Ifølge Mozilla Foundation er internet-browseren Firefox nu hentet mere end 400 millioner gange.

10. september 2007 kl. 13.15 | læs »

TDC smider pirater over bord

TDC lukker nu for alle binære nyhedsgrupper, der primært bruges til udveksling af piratkopieret materiale.

10. september 2007 kl. 12.26 | læs »

TDC smider pirater overbord

TDC lukker nu for alle binære nyhedsgrupper, der primært bruges til udveksling af piratkopieret materiale.

10. september 2007 kl. 12.26 | læs »

IBM bidrager til OpenOffice.org

IBM går nu med i fællesskabet bag kontorpakken OpenOffice.org og bidrager selv med kode til projektet.

10. september 2007 kl. 11.57 | læs »

AMD lancerer server-cpu med fire kerner

I dag lancerer AMD sin længe ventede server-processor med fire kerner, Barcelona.

10. september 2007 kl. 11.15 | læs »

Gratis online-version af Photoshop

Adobe har for første gang vist den gratis online-version af firmaets populære billedbehandlings-program Photoshop.

10. september 2007 kl. 09.50 | læs »

Danskerne ønsker digital musik uden afbrydelser

En ny undersøgelse af danskernes ønsker til DAB-radio viser, at mange efterspørger rene musikkanaler og indhold, der ikke findes på FM-båndet i forvejen.

10. september 2007 kl. 09.18 | læs »

Nordjyske it-ildsjæle samles i nyt netværk

Et nyt samarbejde mellem erhvervslivet og det offentlige skal køre Nordjylland i stilling som landets førende it-region.

07. september 2007 kl. 14.09 | læs »

Jobnet.dk kan ikke leve op til lovkrav

Velfærdsreformen kræver, at ledige fremover skal gå på Jobnet.dk hver uge, men den nødvendige it-løsning er først på plads til januar 2008.

07. september 2007 kl. 13.19 | læs »