Peter Hyldahl

Freelancejournalist

E-Mail

peter@hyldahl.biz

Linkedin

Se Peter's LinkedIn profil

Jeg tester og vurderer it- og av-udstyr for Computerworld med fokus på især lyd- og billede. Min passion er netop lyd- og billedteknologi, som jeg altid prøver at se med en brugers øjne. Teknologi er interessant, men det er først og fremmest brugsværdien, der skal veje tungest.

Jeg er uddannet i den grafiske branche, men har i mange år beskæftiget mig med at teste it, av og gadgets samtidig med, at jeg laver it- og av-installationer blandt andet staten.

Jeg startede min skrivende karriere på Hi-Fi & elektronik i 1989, og har siden været omkring mange magasiner, som for eksempel Datatid, Monitor, T3, Aktiv Træning med flere.
309 artikler på Computerworld

Peter Hyldahl

Test: Harman Onyx Studio 9 er flot trådløs lyd med skandinavisk look

Onyx Studio 9’s cirkelrunde højttaler er et afdæmpet stilstudie, og den trådløse højttaler, der primært er god hjemme, leverer dertil automatisk lydtilpasning, når du flytter den – og så til en pris, der er mere ”made in China” end Nordjylland.

15. december 2025 kl. 15.59 | læs »