Niels de Boissezon

Teknologiredaktør

E-Mail

ndb@cw.dk

Telefon

81 77 72 41

Linkedin

Se Niels's LinkedIn profil

Jeg er teknologiredaktør på Computerworld. Her fokuserer jeg på trends ind­­­en for it-teknologier og forbrugerelektronik samt afdækker mulighederne og perspektiver i dem.­

Jeg har en baggrund i geofysik ved Københavns Universitet samt en overbygning i journalistik ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole.

Jeg er tidligere redaktionschef på Mobilsiden.dk og har tidligere skrevet for redaktionelle partnere som jp.dk, eb.dk samt nordjyske.dk.
3.189 artikler på Computerworld

Niels de Boissezon

Dine gamle RAM-klodser er pludseligt guld værd: Priserne når nye ekstreme højder

Der kan være værdifuld hardware at finde i din gamle gamer-pc.

5. februar 2026 kl. 15.59 | læs »

Derfor rippes Silicon Valleys butikker for små Macs: Hypet AI-værktøj truer med at gøre det af med apps

En enkelt udviklers open source-projekt OpenClaw udfordrer tech-giganternes milliarddyre AI-satsninger ved at fungere som en autonom digital assistent, der selv udfører komplekse opgaver i brugerens digitale liv.

4. februar 2026 kl. 15.59 | læs »

Microsoft forsøger med nyt look til Windows: Nu udrulles en ny Start-menu

Microsoft laver om på en af Windows-styresystemets kendetegn: Her er Windows' nye Start-knap.

2. februar 2026 kl. 15.15 | læs »

Volvo har sat sig for at blæse bilbranchen bagover med EX60: Derfor er Volvo nu Europas førende bilproducent

Med EX60 kombinerer Volvo sit klassiske, afdæmpede design med banebrydende produktion, batteriteknologi og software – og positionerer sig i det globale førersæde for elbiler.

23. januar 2026 kl. 15.59 | læs »

Volvo slipper spektakulær elbil løs: Ligner en teknologisk magtdemonstration

En af Europas mest spændende biler for 2026 ser ud til at være svensk.

22. januar 2026 kl. 15.59 | læs »

Apple ser ud til helt at vrage Siri: I stedet kommer en helt ny chatbot

Siris dage kan være talte. Apple sigter i stedet efter at levere en langt bedre integreret chatbot-oplevelse.

22. januar 2026 kl. 15.15 | læs »

Nvidias superchip har kurs mod din næste bærbar – kan vende op og ned på laptop-markedet

Tech-giganten øjner mulighed for at stemple ind på pc-markedet med en integreret processor. Det kan udløse et gennembrud for Microsoft og Windows-brugerne.

21. januar 2026 kl. 13.00 | læs »

Digitaliseringsminister går på barsel – her er hendes afløser

Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund skal varetage hendes rolle under barselsorloven.

20. januar 2026 kl. 18.37 | læs »

Guide: Microsofts særlige AI-tast kan blive meget smartere – sådan skræddersyr du det til dine behov

Guide Din AI-pc kan gøres lidt smartere ved, at du selv kan vælge din foretrukne chat-tjeneste.

20. januar 2026 kl. 15.57 | læs »

Lovende performance tal fra Intel: Ny laptop-processor stryger til tops

Der ser ud til at være krummer i Intels nye top-processor til laptop-markedet.

20. januar 2026 kl. 10.59 | læs »