Cloud-omkostningerne er ved at komme ud af kontrol for mange CIO'er: Virksomheder vender sig mod en mere balanceret tilgang.
8. maj 2023 kl. 11.51 |
læs »
Interview: National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har fået et såkaldt First Respons Team, der er dedikeret til at vejlede, sporsikre og efterforske, når danske virksomheder bliver ramt af cyberangreb. Se hvordan politiet vil gribe opgaven an.
3. maj 2023 kl. 11.04 |
læs »
Digitaliseringsministeren har leveret sin redegørelse om 'Danmarks Digitale Vækst'. Læs hovedkonklusionerne her.
1. maj 2023 kl. 11.40 |
læs »
Knap tre ud af fire danske virksomheder har oplevet cyberkriminalitet inden for det seneste år.
1. maj 2023 kl. 10.59 |
læs »
Verdens største chip-selskab præsenterer sit største kvartalsunderskud nogensinde.
28. april 2023 kl. 10.58 |
læs »
Efter tre år på posten forlader en af Danmarks bedste CISO'er, Thomas Bonello Zuliani, Pandora. Se her hvorfor.
26. april 2023 kl. 15.04 |
læs »
Mens Danmark for længst har vendt tommelfingeren nedad til Huaweis 5G-netværk, så har Tyskland haft en anden tilgang til den kinesiske virksomhed - et fund af en særlig komponent er dog ved at ændre den fortælling.
25. april 2023 kl. 16.30 |
læs »
Årets finanslov har fokus på alt andet end it, digitalisering og teknologi.
25. april 2023 kl. 14.16 |
læs »
Interview: Outsourcing-markedet er gået ind i en særlig fase med en række bestemte kendetegn. Se her, hvad der kendetegner markedet lige nu ifølge Henrik Ringgaard, partner og sourcing-ekspert fra PA Consulting.
25. april 2023 kl. 12.15 |
læs »
Harddisk-giganten Seagate Technology får mærkbar økonomisk lussing efter at have forbrudt sig mod eksportforbud til Kina.
20. april 2023 kl. 14.16 |
læs »