Qëndrim Fazliu

Samfunds- og debatredaktør

E-Mail

qefa@cw.dk

Linkedin

Se Qëndrim's LinkedIn profil

Jeg er samfunds- og debatredaktør på Computerworld med særligt fokus på ledelse, organisation og samfundsmæssige perspektiver.

Som ansvarlig for Computerworlds debatunivers arbejder jeg med at sætte dagsordenen og skabe dialog om aktuelle emner.

Jeg har en bachelorgrad i historie fra Københavns Universitet og en cand.mag. i journalistik fra Syddansk Universitet.

Tidligere har jeg arbejdet med emner som politik, samfund og klima for forskellige medier.
1.293 artikler på Computerworld

Qëndrim Fazliu

Her er deres månedsløn: Så meget tjener CIO'erne i de danske regioner - den bedst lønnede får mere end digitaliseringsministeren

Den bedst lønnede af de fem regioners it-chefer får mere i løn end digitaliseringsminister Caroline Stage Olsen. Læs her, hvad regionernes it-chefer får i løn.

13. januar 2025 kl. 09.00 | læs »

Her er de nye Rejsekort-standere til de danske togstationer: 9.000 standere skal indkøbes fra ny leverandør

Rejsekort & Rejseplan har indgået en aftale om levering af de nye standere, der skal sikre, at alle danskere fortsat kan rejse med offentlig transport, selvom man ikke benytter sig af det digitale rejsekort, der blev lanceret sidste år.

9. januar 2025 kl. 14.11 | læs »

Hacker-ekspert sabler dansk lægekliniks fremgangsmåde ned efter cyberangreb: De har givet de cyberkriminelle frit spil

Alles Lægehus får ikke mange pæne ord med på vejen, når Michael Andersen, der er datagidselforhandler og etisk hacker, gennemgår sagen og klinikkoncernens ageren efter angrebet i begyndelsen af december.

4. januar 2025 kl. 14.00 | læs »

Kun 10 måneder til pensionering: Men Windows 10 er fortsat det klart med udbredte styresystem

På trods af Microsofts beslutning om at afslutte supporten for Windows 10 om blot 10 måneder, så forbliver operativsystemet det mest populære valg blandt brugere verden over.

3. januar 2025 kl. 13.20 | læs »

Stor Windows-opdatering er allerede blevet patchet en gang: Men problemerne fortsætter

Windows-opdateringen 24H2 er gaven, der bliver ved med at give. Denne gang er det multifunktionsprintere- og scannere, der er ramt af problemer.

3. januar 2025 kl. 12.08 | læs »

Microsoft og OpenAI skændes om definitionen af AGI

Microsoft og OpenAI er uenige om, hvordan man præcist definerer begrebet Artificial General Intelligence (AGI). Diskussionen handler dog mindre om teknologiens potentiale og mere om økonomiske mål.

2. januar 2025 kl. 14.23 | læs »

Stribe af danske lægeklinikker har fået stjålet data om medarbejdere og patienter: På bar bund næsten en måned efter angreb

Det, som lægeklinikkoncernen Alles Lægehus først kaldte et "it-nedbrud", er næsten en måned senere blevet et "kriminelt angreb", hvor der er blevet stjålet persondata om både medarbejdere og patienter.

2. januar 2025 kl. 13.00 | læs »

Fejl hos Microsoft åbnede døren for hackere: Havde ikke sat begrænsning på antal login-forsøg til M365

En alvorlig sårbarhed i Microsoft Azures multifaktor-autentificering (MFA) gav hackere mulighed for at bryde ind i brugerkonti og få adgang til data som Outlook-mails, OneDrive-filer og Teams-chats.

13. december 2024 kl. 13.57 | læs »

Broadcom skifter strategi over for VMware-kunder: Vil nu fokusere direkte på de 500 største kunder frem for de planlagte 2.000

Broadcom har revideret sin tilgang til VMware-kunder og vil nu fokusere direkte på de 500 største kunder frem for de oprindeligt planlagte 2.000. Strategiskiftet kommer efter bekymringer om stigende licensomkostninger og mulige kundemigrationer.

13. december 2024 kl. 13.40 | læs »

En af de største M365-aftaler i verden udskydes med et år efter russisk hackerangreb

En af de største udrulninger af Microsoft 365 udskydes med et år på grund af bekymringer om sikkerhed efter hackerangreb med forbindelse til Rusland.

13. december 2024 kl. 12.21 | læs »