Anders Bruun

Strategi- og ledelsesredaktør

E-Mail

anbr@cw.dk

Linkedin

Se Anders's LinkedIn profil

Jeg skriver om strategi og ledelse for Computerworld med fokus på især it-direktører.

Du er velkommen til at sende idéer til gode artikler og spændende topledere at interviewe inden for ovenstående felt.

Jeg er uddannet fra Journalisthøjskolen og har tidligere arbejdet for bl.a. Jyllands-Posten Erhverv, Finans og magasinet Lederne.
943 artikler på Computerworld

Anders Bruun

Derfor valgte AL Sydbank at satse stort på Bankdata og sætte BEC på porten: Nu er 400 it-ansatte i gang med arbejdet

Interview: Der var gode grunde til, at AL Sydbank valgte udelukkende at satse på Bankdata som datacentral for den sammenlagte bank, fortæller Linette Damgaard Hansen, områdedirektør for Digital Banking og AI i AL Sydbank.

04. september 2026 kl. 12.02 | læs »

Kriseforsker Rasmus Dahlberg: Vi er slet ikke godt nok forberedt på katastrofen - så slemt står det til

Lektor i samfundssikkerhed Rasmus Dahlberg spidder manglen på en dansk myndighed, der kan kræve digital og fysisk robusthed på tværs af sektorer.

02. september 2026 kl. 10.03 | læs »

Denne gruppe af it-studerende risikerer at uddanne sig til ledighed

Den lovede jobsikkerhed for studerende er ved at smuldre på visse it-områder.

01. september 2026 kl. 12.45 | læs »

Salg af dansk it-virksomhed åbnede Rasmus Vinges øjne: Så vigtigt et argument er digital suverænitet for kunderne

CyberPilot blev for nylig solgt til en schweizisk platform for sikker mail-kommunikation. De kombinerede europæiske it-muskler er ifølge direktøren en kæmpe styrke for den sammenlagte virksomhed.

01. september 2026 kl. 07.30 | læs »

Du kan som CIO hurtigt blive kørt ud på et sidespor af AI-bølgen, hvis ikke du passer på

Vigtige beslutninger kan under AI-bølgen hurtigt flytte ud af CIO'ens hænder og over på ny type direktører.

31. august 2026 kl. 07.30 | læs »

Elon Musks AI-assistent hjalp russiske hackere ind i europæiske virksomheders systemer

Hackerne brugte SpaceX's kodeassistent som springbræt til at trænge ind i mindst syv virksomheder.

28. august 2026 kl. 12.55 | læs »

700 AI-agenter slap fri: Koordinerede et fælles angreb på populær platform for open source kildekode til kunstig intelligens

"OH MY GOD! Der er et message board ... Vi har fundet andre agenter!" lød det i en af beskederne mellem ustyrlige AI-agenter, som boltrede sig med at hacke en AI-plaform.

28. august 2026 kl. 08.35 | læs »

Mark Zuckerberg fik kolde fødder få timer offentliggørelse af stor plan: Ville fyre 6 af 10 ansatte og erstatte dem med AI

Interne dokumenter afslører, hvordan Meta-topchefen fortrød en omfattende plan for omstrukturering.

28. august 2026 kl. 08.00 | læs »

Conscia får ny topchef: Henter dansk topfigur fra konsulentbranchen

Det 1.700 personer store it-selskab med hovedkontor i Danmark får ny koncernchef.

28. august 2026 kl. 06.45 | læs »

Morgen-briefing: It-giganter i åbent brev om AI: Vi har kun få måneder / Ny sikkerhedskampagne med zombier / Københavns Universitet lancerer stor AI-satsning

Københavns Universitet lancerer stor AI-satsning. Ny sikkerhedskampagne med zombier. Bill Gates i opråb om AI. Københavns Universitet lancerer stor AI-satsning.

28. august 2026 kl. 06.00 | læs »