Anders Bruun

Strategi- og ledelsesredaktør

E-Mail

anbr@cw.dk

Linkedin

Se Anders's LinkedIn profil

Jeg skriver om strategi og ledelse for Computerworld med fokus på især it-direktører.

Du er velkommen til at sende idéer til gode artikler og spændende topledere at interviewe inden for ovenstående felt.

Jeg er uddannet fra Journalisthøjskolen og har tidligere arbejdet for bl.a. Jyllands-Posten Erhverv, Finans og magasinet Lederne.
637 artikler på Computerworld

Anders Bruun

Vi er taget med Gartner til kæmpe konference i Barcelona: Det taler verdens it-direktører om netop nu

Gartner Symposium 2025: Mens sidste års højt prioriterede samling for CIO'er og CTO'er forsøgte at indkredse konsekvenserne af en ny teknologi, synes programmet for i år at dreje mere i retning af, hvordan man strategisk indarbejder AI i sin virksomhed.

10. november 2025 kl. 10.30 | læs »

Europas stærkeste kort i AI-kapløbet sælger intet overhovedet i Europa: "Vi skal mere i gang"

I dette kvartal forventer ASML intet at sælge af sin afgørende chip-teknologi i Europa. Det ser den hollandske tech-gigant som et faretegn.

7. november 2025 kl. 12.21 | læs »

Elon Musks utrolige lønpakke er godkendt: Kan få en billion dollar, hvis disse mål for Tesla opfyldes

Lykkes det at omskabe elbilproducenten til en værdifuld AI-virksomhed med fokus på robotter, opnår Elon Musk verdenshistoriens lønpakke.

7. november 2025 kl. 08.15 | læs »

Så stor en del af alle pc'er kører stadig på Windows 11's forgænger

Der er store forskelle i verden på, om computere kører på Windows 10 eller 11, viser en analyse.

7. november 2025 kl. 07.40 | læs »

Regeringen giver milliarder til udvikling af dansk teknologi: Her er årets vinder

15 milliarder kroner er afsat for de kommende fire år til at forske i kritiske teknologier og forsvarsteknologi.

7. november 2025 kl. 07.00 | læs »

Morgen-briefing: Falske hr- og it-mails lokker flest i fælden / Netbank runder to millioner kunder i Norden / Andel får en direktør for beredskab

Morgen-briefing: Falske hr- og it-mails lokker flest i fælden. Netbank runder to millioner kunder i Norden. Andel får en direktør for beredskab.

7. november 2025 kl. 06.00 | læs »

Omfanget af angreb mod kommunal it-leverandør afdækkes: Halvanden millioner borgeres persondata er kompromitteret

I Sverige står det nu klart, at halvanden millioner borgeres sundhedsdata er lækket på det mørke net.

6. november 2025 kl. 15.04 | læs »

Vigtige ændringer i Europas store telelov sparkes til hjørne: Udsættes til denne dato til næste år

Virksomheder i it-branchen frygter, at EU-lovgivningsarbejdet sander til.

6. november 2025 kl. 13.39 | læs »

Hackerne går nye veje: Udnytter sikkerhedshuller til at omdirigere lastbiler og stjæle godset fra dem

Varetransport dirigeres af cyberkriminelle hen til falske steder og hentes af de forkerte.

6. november 2025 kl. 13.01 | læs »

Nvidias topchef: Kina vinder AI-ræset

Jensen Huang beklager sig over, at Kina lukker Nvidia ude af sit marked.

6. november 2025 kl. 08.25 | læs »