It-firma vil slås - med dansker i spidsen

Belkin udfordrer nu konkurrenterne på erhvervsmarkedet. Dansk veteran skal styre offensiven.

Artikel top billede

Netværksproducenten Belkin satser nu stort på at gøre det nyindkøbte Linksys til et hit på SMB-markedet.

Belkin overtog i januar Linksys fra Cisco, som i nogle år havde behandlet det populære consumerbrand som en slags stedbarn ved siden af Ciscos skarpslebne enterprise-produkter.

Men allerede nu knap et år efter overtagelsen af Linksys er Belkin klar med en plan for at gøre Linksys til et populært brand blandt SMB-kunder på verdensplan. Produktkataloget spænder fra switches og trådløse routere til også at omfatte ip-teknologi og diverse softwareløsninger.

Da Belkin købte Linksys, fulgte danske Jesper Dauw, der hos Cisco havde det europæiske ansvar for consumer-markedet, med over i det nye regi hos Belkin, hvor han har fået jobbet som salgs- og markedsføringsansvarlig for enterprise og SMB i Europa, Mellemøsten og Afrika (EMEA).

Han fortæller, at Belkin/Linksys med den nye satsning helt bevidst udfordrer en række konkurrenter som HP, D-Link, Zyxel, Net-gear og ikke mindst den tidligere ejer Cisco.

"Da handelen med Cisco blev indgået, var stemningen helt klart, at nu måtte den bedste mand vinde. Men vi samarbejder stadig med Cisco på en række områder. I det hele taget er det et meget åbent marked, men med den historik og den placering, vi har, mener vi bestemt, at vi har noget at byde på i forhold til SMB-kunderne," siger Jesper Dauw.

Han ser også muligheder i, at SMB-kunder er mindre bundet af deres leverandører og derfor måske kan omvendes til at vælge en Linksys-løsning.

"Denne her ende af markedet er lidt hårdere, og der er nok ikke så meget, der binder," siger han og peger samtidig på, at det netop er i SMB-markedet, man ser de bedste vækstrater for netværksudstyr.

Det skulle ifølge Jesper Dauw gerne føre til, at business-delen af Belkins samlede forretning kommer til at fylde lige så meget som salget til consumer-markedet.

Herhjemme går Belkins business-satsning til markedet gennem et salgskontor med fire ansatte. Distributionen bliver som hidtil overladt til Also og Noblelink, og ambitionen er at øge forretningen gennem både store spillere og mere specialiserede forhandlere og systemintegratorer, slutter Jesper Dauw.

Læs også:

Cisco sælger Linksys til kendt konkurrent

Jesper Dauw er nu chef for Cisco privatsalg i det halve Europa

Dansk Linksys-chef: Belkin-opkøb gør os store - også i Danmark

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

IT-driftskonsulent

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos