Cisco sælger Linksys til kendt konkurrent

Cisco skiller sig af med Linksys, som overtages af stor konkurrent. Se her, hvad planerne er med Linksys.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Cisco Systems har besluttet at sælge Linksys-forretningen inden for hjemmeroutere til Belkin International for et ikke offentliggjort beløb og med en aftale, der sikrer et fortsat samarbejde mellem de to selskaber med hensyn til blandt andet software og produkter til tjenesteleverandører.

Belkin vil holde liv i varemærket Linksys og garantien vil stadig gælde for kunder af Linksys-produkter, fastslår Belkin i en pressemeddelelse torsdag.

Væk fra forbrugersegmentet

Cisco købte Linksys i 2003 og har sendt adskillige generationer af Wi-Fi-routere og andre netværksprodukter til forbrugere på markedet under dette varemærke.

Men nu trækker Cisco sig fra forbrugersegmentet og vil fokusere på at blive en af de største it-leverandører til erhvervslivet.

Belkin producerer netværksudstyr og pc-tilbehør til forbrugere og små virksomheder og har hovedkvarter i Playa Vista i det sydlige Californien.

Det er ikke langt fra Irvine, hvor Linksys har hovedkvarter.

Belkin vil beholde Linksys' medarbejdere som en del af handlen, der forventes at være afsluttet i marts.

Efter fusionen vil selskabet efter alt at dømme blive en stærk spiller i markedet for netværksprodukter til hjemmet.

Vil være globalt førende

Efter opkøbet vil Belkin angiveligt sidde på cirka 30 procent af det amerikanske marked for netværksudstyr til forbrugere og små virksomheder.

"Belkins endelige mål er at blive globalt førende inden for det forbundne hjem og i området for trådløse netværk og dette opkøb er et vigtigt skridt mod at realisere den vision," udtaler topchef Chet Pipkin i selskabets pressemeddelelse.

Udstyret fra Linksys vil dog ikke helt miste forbindelsen til Cisco. De to selskaber planlægger partnerskab med hensyn til detaildistribution, markedsføring og produkter til tjenesteleverandører.

At have adgang til Ciscos specialiserede softwareløsninger på tværs af alle Belkins produktlinjer vil give kunderne en mere sømløs brugeroplevelse, står der i pressemeddelelsen fra Belkin.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S