HP-topboss angriber Dell efter EMC-opkøb: De gode opfindelser bliver tabt på gulvet

Dell mister milliard-investeringer med sit EMC-opkøb, påstår HP Enterprises top-direktør. Hun ser derfor milliard-fusionen som den helt store chance for HP-sælgerne.

Artikel top billede

Administrerende direktør i HP Enterprise, Meg Whitman, ser store muligheder i Dells 440 milliarder kroner opkøb af EMC.

Kun et døgn efter, at Dell købte storage-giganten EMC for 440 milliarder kroner, er Dells ærkerival HP på banen med et par krasse kommentarer.

Det drejer sig om HP Enterprises topboss Meg Whitman, der i en mail til alle HP Enterprise-ansatte understreger, at Dell-opkøbet er en stor chance for HP.

I mailen skriver hun ifølge The Register, at opkøbet giver HP mulighed for at gribe øjeblikket, da HP ifølge hende er to år forud for Dell, som også beskyldes for at kopiere HP's strategi med at satse på it-services.

Rammer det innovationen?

Hun skriver også, at Dells innovationsevne kommer til at få en mavepuster, fordi det nye storselskab ledet af Dell vil skulle betale renter af en gæld på 328 milliarder kroner.

"Dell vil blive nødt til at betale cirka 2,5 milliarder dollar om året alene i renter. Det er 2,5 milliarder dollar, som forsvinder fra innovationsafdelingen og andre forretningskritiske områder, så de ikke kan servicere kunderne bedst muligt," lyder det i HP-direktørens mail ifølge The Register.

At 2,5 milliarder dollar svarende til 16,5 milliarder kroner skulle forsvinde fra det nye storselskabs forsknings- og innovationsafdeling må i bedste fald siges at være et kvalificeret gæt fra HP Enterprise-direktørens side.

Mindre diplomatisk kunne man også kalde det ren ønsketænkning fra HP Enterprise-bossens side.

Forvirring om strategien

I sin mail til medarbejderne skriver Meg Whitman videre, at det bliver noget af et arbejde at sammenlægge Dell og EMC, der tilsammen vil have en omsætning på knap 500 milliarder kroner i omkring 200.000 medarbejdere.

"Sammenlægningen vil være en massiv opgave og en enorm distraktion for medarbejderne og deres ledere, når to meget forskellige kulturer mødes. Der skal udvikles nyt lederskab, holdskift og en helt ny strategi," forklarer Meg Whitman i mailen til sine medarbejdere.

På fusionsområdet må HP anses for at være eksperter - også i kiksede fusioner, der blandt andet tæller opkøbet af Compaq og Autonomy.

Den sidste handel udløste endda en ekstraregning på flere milliarder kroner, fordi Autonomy blev solgt med indbygget regnskabsfusk.

Når det kommer til kiksede strategier, har HP også på dette område god erfaring i at skifte retning og fokus nærmest fra uge til uge.

Læs også: HP helt bimmelim: Sejler forvirret rundt i øst og vest

Kaos i kanalen 

Meg Whitman runder sin mail af med, at Dell-købet vil skabe kaos i salgskanalen.

Det skyldes, at Dell og EMC har vidt forskellige salgsprogrammer og tilgange til markedet, da Dell i grove træk henvender sig til mellemmarkedet, mens EMC er de store virksomheders storage-leverandør.

Samtidig understreger hun, at HP's egen opsplitning har betydet, at selskabet er godt organiseret, har en sund økonomi og har en innovationsafdeling, der bobler af gode ideer.

Læs også: HP lukket i tre dage: Nu er selskabet reelt splittet op

"Så kom ud og fortæl kunderne og vores partnere vores historie. Udnyt muligheden lige nu," lyder afslutningen på mailen fra Meg Whitman, som blev ansat i 2011, efter HP havde fyret et par administrerende direktører i træk.

Læs også: 
Dell køber EMC for 440 milliarder kroner: Nu vil selskabet i krig med alle it-giganterne

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S