HP kræver erstatning på 35 milliarder kroner efter regnskabsfusk

Efter opkøbet af software-virksomheden Autonomy i 2011 opdagede HP seriøst regnskabsfusk. Nu kræver HP erstatning på samlet 35 milliarder kroner fra to tidligere Autonomy-topdirektører.

Artikel top billede

It-giganten HP har i starten af ugen kridtet banen op til en gigantisk erstatningssag mod den tidligere topchef og finansdirektøren i Autonomy, som HP købte i 2011 for omkring 60 milliarder kroner.

HP kræver erstatning på 35 milliarder kroner af den tidligere Autonomy-topdirektør Michael Lynch og det opkøbte selskabs forhenværende finansdirektør, Sushovan Hussain.

De to herrer havde efter sigende bevidst fusket med Autonomy-regnskaberne, så HP fejlbedømte værdien af Autonomy i 2011.

Det skriver The Wall Street Journal.

Ville forfølge sagen 
I første omgang så HP sig nødsaget til at sluge et tab på knap 30 milliarder kroner, mens selskabet meldte sagen til det amerikanske børstilsyn og til det engelske politi.

"Selskabet agter at forfølge denne sag agressivt i de kommende måneder," lød det fra HP i slutningen af 2012, hvor regnskabsfusket blev opdaget.

I alt afskrev HP op mod 51 milliarder for Autonomy-købet, som af flere iagttagere blev anset for at være alt for dyrt.

Går til modangreb

Den tidligere Autonomy-topdirektør Michael Lynch har i hele forløbet bedyret sin uskyld.

En talsmand for de to anklagede direktører fortæller til The Wall Street Journal, at HP kan se frem til et modangreb fra d'herrer. 

Det sker i form af et søgsmål for 'tab og skader', som de tidligere topchefer har været udsat for i forbindelse med HP's anklager.

Læs også:
Milliardhandel ruster HP til nyt angreb mod Cisco

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S