HP kræver erstatning på 35 milliarder kroner efter regnskabsfusk

Efter opkøbet af software-virksomheden Autonomy i 2011 opdagede HP seriøst regnskabsfusk. Nu kræver HP erstatning på samlet 35 milliarder kroner fra to tidligere Autonomy-topdirektører.

Artikel top billede

It-giganten HP har i starten af ugen kridtet banen op til en gigantisk erstatningssag mod den tidligere topchef og finansdirektøren i Autonomy, som HP købte i 2011 for omkring 60 milliarder kroner.

HP kræver erstatning på 35 milliarder kroner af den tidligere Autonomy-topdirektør Michael Lynch og det opkøbte selskabs forhenværende finansdirektør, Sushovan Hussain.

De to herrer havde efter sigende bevidst fusket med Autonomy-regnskaberne, så HP fejlbedømte værdien af Autonomy i 2011.

Det skriver The Wall Street Journal.

Ville forfølge sagen 
I første omgang så HP sig nødsaget til at sluge et tab på knap 30 milliarder kroner, mens selskabet meldte sagen til det amerikanske børstilsyn og til det engelske politi.

"Selskabet agter at forfølge denne sag agressivt i de kommende måneder," lød det fra HP i slutningen af 2012, hvor regnskabsfusket blev opdaget.

I alt afskrev HP op mod 51 milliarder for Autonomy-købet, som af flere iagttagere blev anset for at være alt for dyrt.

Går til modangreb

Den tidligere Autonomy-topdirektør Michael Lynch har i hele forløbet bedyret sin uskyld.

En talsmand for de to anklagede direktører fortæller til The Wall Street Journal, at HP kan se frem til et modangreb fra d'herrer. 

Det sker i form af et søgsmål for 'tab og skader', som de tidligere topchefer har været udsat for i forbindelse med HP's anklager.

Læs også:
Milliardhandel ruster HP til nyt angreb mod Cisco

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect