HP kræver erstatning på 35 milliarder kroner efter regnskabsfusk

Efter opkøbet af software-virksomheden Autonomy i 2011 opdagede HP seriøst regnskabsfusk. Nu kræver HP erstatning på samlet 35 milliarder kroner fra to tidligere Autonomy-topdirektører.

Artikel top billede

It-giganten HP har i starten af ugen kridtet banen op til en gigantisk erstatningssag mod den tidligere topchef og finansdirektøren i Autonomy, som HP købte i 2011 for omkring 60 milliarder kroner.

HP kræver erstatning på 35 milliarder kroner af den tidligere Autonomy-topdirektør Michael Lynch og det opkøbte selskabs forhenværende finansdirektør, Sushovan Hussain.

De to herrer havde efter sigende bevidst fusket med Autonomy-regnskaberne, så HP fejlbedømte værdien af Autonomy i 2011.

Det skriver The Wall Street Journal.

Ville forfølge sagen 
I første omgang så HP sig nødsaget til at sluge et tab på knap 30 milliarder kroner, mens selskabet meldte sagen til det amerikanske børstilsyn og til det engelske politi.

"Selskabet agter at forfølge denne sag agressivt i de kommende måneder," lød det fra HP i slutningen af 2012, hvor regnskabsfusket blev opdaget.

I alt afskrev HP op mod 51 milliarder for Autonomy-købet, som af flere iagttagere blev anset for at være alt for dyrt.

Går til modangreb

Den tidligere Autonomy-topdirektør Michael Lynch har i hele forløbet bedyret sin uskyld.

En talsmand for de to anklagede direktører fortæller til The Wall Street Journal, at HP kan se frem til et modangreb fra d'herrer. 

Det sker i form af et søgsmål for 'tab og skader', som de tidligere topchefer har været udsat for i forbindelse med HP's anklager.

Læs også:
Milliardhandel ruster HP til nyt angreb mod Cisco

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

KMD A/S

BI Consultant

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S