HP kræver erstatning på 35 milliarder kroner efter regnskabsfusk

Efter opkøbet af software-virksomheden Autonomy i 2011 opdagede HP seriøst regnskabsfusk. Nu kræver HP erstatning på samlet 35 milliarder kroner fra to tidligere Autonomy-topdirektører.

Artikel top billede

It-giganten HP har i starten af ugen kridtet banen op til en gigantisk erstatningssag mod den tidligere topchef og finansdirektøren i Autonomy, som HP købte i 2011 for omkring 60 milliarder kroner.

HP kræver erstatning på 35 milliarder kroner af den tidligere Autonomy-topdirektør Michael Lynch og det opkøbte selskabs forhenværende finansdirektør, Sushovan Hussain.

De to herrer havde efter sigende bevidst fusket med Autonomy-regnskaberne, så HP fejlbedømte værdien af Autonomy i 2011.

Det skriver The Wall Street Journal.

Ville forfølge sagen 
I første omgang så HP sig nødsaget til at sluge et tab på knap 30 milliarder kroner, mens selskabet meldte sagen til det amerikanske børstilsyn og til det engelske politi.

"Selskabet agter at forfølge denne sag agressivt i de kommende måneder," lød det fra HP i slutningen af 2012, hvor regnskabsfusket blev opdaget.

I alt afskrev HP op mod 51 milliarder for Autonomy-købet, som af flere iagttagere blev anset for at være alt for dyrt.

Går til modangreb

Den tidligere Autonomy-topdirektør Michael Lynch har i hele forløbet bedyret sin uskyld.

En talsmand for de to anklagede direktører fortæller til The Wall Street Journal, at HP kan se frem til et modangreb fra d'herrer. 

Det sker i form af et søgsmål for 'tab og skader', som de tidligere topchefer har været udsat for i forbindelse med HP's anklager.

Læs også:
Milliardhandel ruster HP til nyt angreb mod Cisco

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

AI Product Owner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics