Computerworld mener: It er ikke tryllestøv du kan bruge til at redde ting, som er for komplicerede i forvejen

Computerworld mener: Det er nemt at være enig i at offentlige it-projekter for ofte kører helt af sporet. Men måske skal vi bare erkende at det ikke nytter noget at digitalisere områder, der er så komplekse, at der er flere undtagelser end regler.

Artikel top billede

Du kender det godt.

Et eller andet stykke it vil ikke, som du vil.

En genstart, eventuelt ctlr+alt+del til de helt stædige systemer, er den eneste vej fremad.

Selv Metro-tog har undertegnede oplevet blive genstartet af en tekniker med et træt ansigtsudtryk.

To minutter efter kørte vi igen.

Siden 2007 har flere skatteministre, end vi orker at tælle, trykket ctrl+alt+del på Skats skandaleramte EFI-system.

Uden held. Og uden effekt.

I stedet er de komplicerede it-systemer blevet en møllesten om halsen på Skat og endte senest med dels at koste Skats it-direktør en hjemsendelse og dels skatteyderne så mange penge, at det ikke engang er sjovt at lave sjov med.

Det er med andre ord blevet tid til drastiske midler. Ikke bare hos Skat, men i hele den offentlige sektor. Det er tid til at slukke, skifte styresystem og starte på en frisk.

For komplekst til digitalisering?

Nok kan man undre sig over leverandørernes, topledelsens og politikernes manglende reaktion, men erkendelsen må først og fremmest være, at det ikke nytter noget at digitalisere områder, der er så komplekse, at der er flere undtagelser end regler.

Det burde leverandørerne have påpeget undervejs i stedet for blot at udstede nye fakturaer.

Det burde cheferne have indset, for det er dem, som til dagligt administrerer de processor, der skal digitaliseres.

Og det må og skal politikerne indse i stedet for blindt at tro på tåbelige planer, hvor besparelserne opstår, og fyringer kan ske, længe inden systemerne træder i kraft.

Det er kort sagt på tide at stoppe med at behandle it som tryllestøv.

Politikerne må taget et opgør med to-statsløsningen for it

I snart 25 år har den digitale virkelighed og det analoge tankegods eksistereret i en slags parallelle virkeligheder.

En to-statsløsning som giver fejlslagne kæmpeprojekter og holder den digitale udvikling tilbage.

Det er derfor, at rejsekortet arbejder med zoner fra klippekortets tid, og hvert amt i sin tid betalte for sin egen digitale patientjournal.

Det kan du læse mere om her: Efter endnu en it-skandale: Her kan staten tage ved lære af private firmaers it-projekter.

Derfor fortjener skatteminister Karsten Lauritzen (V) ros, når han i et interview med Computerworld fortæller, at nu skal udviklingen vendes på hovedet.

Ifølge ministeren skal de jurister, som skriver lovgivningen, have en forståelse for, hvordan lovparagrafferne kan omsættes til et it-system.

En holdning, han i øvrigt deler med Socialdemokraterne, Radikale Venstre, Alternativet og de fleste andre partier, som Computerworld har været i kontakt med. Tilsammen repræsenterer de mindst 149 ud af de 179 folketingsmedlemmer.

Nu er det bare at komme i gang. Der er ikke hverken plads eller råd til flere undskyldninger.

Læs også: Skats it-problem kan ikke løses ved at fyre chefer - det stikker langt dybere

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job