Artikel top billede

Avis: Fona forhandler med mulige købere

Fona står på fallittens rand og er i fuld gang med at forhandle med mulige købere.

Fona er i fuld gang med at holde møder med flere forskellige selskaber, som kan forestilles at stille med den kapital, som er nødvendig, hvis Fona-kæden skal redde livet.

Det sker, efter det for nogle dage siden kom frem, at Fona er gået i betalingsstandsning, da pengekassen er tom.

Det kan du læse mere om her: Fona går i betalingsstandsning: Skal finde ny kapital for at undgå konkurs

Det betyder, at selskabet skal finde ny kapital i løbet af en måneds tid.

Og arbejdet skrider fremad.

I hvert fald er Fona ved at undersøge seriøsiteten i de henvendelser, der kommet, efter krisealarmen gik i sidste uge, fortæller Lars Skanvig, advokat i Plesner, der står for rekonstruktionen, til Finans.

"Rygtet har bredt sig lynhurtigt. Nogen var allerede interesserede i Fona forud for dette, og der er kommet nye henvendelser til," siger han til avisen.

Han peger overfor avisen på, at Fona 'på mange måder' er en professionel virksomhed med orden i tingene.

Det ændrer dog ikke på, at en af Fonas to hovedejere, norske Elkjøp, i al stilhed har trukket sig fra selskabets bestyrelse.

Det skete 21. januar, hvor Elkjøps koncernchef, Jaan Ivar Semlitch, trak sig fra bestyrelsen.

Det kan du læse mere om her: Storaktionær trækker sig fra kriseramte Fonas bestyrelse - se hans kryptiske begrundelse.

Læs også: Konkursen truer: Derfor er det gået helt galt for Fona




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere