Atea rydder bordet igen: Vinder kæmpe software-udbud i staten

It-giganten Atea har endnu en gang demonstreret sin styrke på det offentlige marked for it og har hentet en kæmpeordre på levering af Microsoft standardsoftware for næsten en halv milliard kroner.

Artikel top billede

De næste tre år skal 25 ministerier, styrelser og andre statslige institutioner ringe til it-firmaet Atea, når de skal bruge software fra Microsoft.

Det står klart, efter at Moderniseringsstyrelsen har udpeget Atea som vinder af et såkaldt miniudbud under SKI's rammeaftale 02.06.

Det gør Atea til eneleverandør, når det det store felt af statslige kunder skal bruge software fra Microsoft.

Ifølge dokumenter, som Computerworld har set, lød Ateas tilbud til Moderniseringsstyrelsen på 436,5 millioner kroner for den samlede ordreperiode.

Det er mere end fem millioner kroner billigere end nummer to i kapløbet - licensspecialisten Crayon - og mere end 20 millioner kroner billigere end nummer tre - KMD.

Ingen af de to firmaer ønsker at udtale sig om Moderniseringsstyrelsens valg af Atea som vinder af det store softwareudbud.

Hos Atea i Danmark siger direktør Morten Felding, at han ikke ønsker at oplyse tal for det aktuelle udbud, men han lægger ikke skjul på, at Atea går "benhårdt" efter at vinde it-udbud i det offentlige.

"Jeg svarer ikke på, hvilke priser vi byder ind med, hvad vi har af cost-priser, eller hvilken fortjeneste vi har på et udbud. Vores strategi er i bund og grund, at vi vil vokse det dobbelte af markedsvæksten indenfor vores tre hovedområder - hardware, software og services. Derfor er softwareaftaler som i Moderniseringsstyrelsens udbud interessante for os," siger Morten Felding.

"Vi har et ønske om at vinde, fordi vi er en volumen-forretning. Derfor gælder det om at få så meget ind som overhovedet muligt," siger han

Har du et mål for, hvor stor en del af det marked, Atea skal sidde på?

"Hvis du ser os byde, er udgangspunktet, at vi vil vinde. Det kigger vi på fra case til case," lyder det fra Morten Felding.

Tilbage står, at Atea har taget endnu en skalp i kampen om at levere Microsoft-produkter til det offentlige marked, og har dermed demonstreret sin vilje til at sætte sig på et marked, som tilsammen er på op mod to milliarder kroner.

Indenfor det sidste halve år har Atea vundet en stribe lignende udbud hos Justitsministeriet og i flere regioner. Så sent som i sidste måned vandt Atea også et udbud, som dækker mere end halvdelen af landets kommuner.

Læs også:

Atea scorer stor software-ordre efter udbuds-kludder i Region Sjælland

Atea favorit til at score endnu en kæmpe softwareordre til det offentlige

Atea snupper kæmpeopgave: Bliver eneleverandør af Microsoft-software

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S