Robotterne kommer: Hver fjerde dansker frygter at miste jobbet til en robot

Omkring en fjerdedel af den arbejdende danske befolkning frygter, at robotter vil overtage deres job inden for fem års tid. Et flertal af chefer peger dog på, at der intet er at frygte.

Artikel top billede

Robotterne og den kunstige intelligens kommer, og den udvikling kan danskere på jobmarkedet godt mærke.

Flere frygter således at miste deres job til en robot, viser en undersøgelse foretaget af it-konsulenthuset Avanade, som ejes af verdens største it-konsulenthus Accenture.

24 procent af den arbejdende befolkning udtrykker i undersøgelsen bekymring for, at robotter eller kunstig intelligens vil overtage deres jobs inden for fem år.

Undersøgelsen viser også, at knap to tredjedele af befolkningen i visse grader er bekymret for den generelle digitale og teknologiske udvikling, som vores samfund undergår i disse år.

Avanade har i undersøgelsen spurgt 1.000 repræsentativt udvalgte danskere i alderen 18 til 75 år fra Epinions Danmarkspanel i starten af foråret.

Læs også: It-udviklere frygter at blive erstattet af kunstig intelligens

Kan tiltrække talenter

De danske bekymringer over at miste jobbet til en form for robot eller kunstig intelligens er der dog ikke den store grund til, hævder Avanade.

For selskabets har også spurgt 500 topledere og it-beslutningstagere i ni lande som Tyskland og Storbritannien om, hvorvidt der kunne komme massefyringer som et led i en digitaliseringsproces.

Her lyder svaret, at det store flertal af lederne ikke forventer at fyre menneskelig arbejdskraft.

Derimod er det ledernes håb, at digitaliseringen og dens muligheder åbner for, at de kan tiltrække og fastholde talentfuld arbejdskraft, og at virksomhederne kan blive mere effektive og dermed konkurrencedygtige, når it-værktøjerne gør det nemmere og hurtigere at løse arbejdsopgaver.

Kræver omskoling

Heri ligger der dog forventning, at medarbejderne selv ønsker og er i stand til at opgradere til kvalifikationer til at håndtere digitaliseringsværktøjerne.

Således mener 91 procent, at medarbejderne i høj grad skal omskoles i takt med, at de nye teknologier bliver mere udbredte. 

Ikke alle er dog lige positive om udviklingen på jobmarkedet, når det kommer til robotter og intelligente it-systemer, som du kan læse mere om her:

Topøkonom: Umuligt at leve af digitale tjenester - de vil ødelægge vores arbejdsmarked

Læs også:
Bill Gates: Derfor bør du være bekymret for kunstig intelligens

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

Midtjylland

PensionDanmark

Digital Risk Manager til PensionDanmark

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,