It-udviklere frygter at blive erstattet af kunstig intelligens

En ny undersøgelse viser, at it-udviklere frygter at blive fyret til fordel for intelligente computere. Samtidig angiver de fleste udviklere paradoksalt nok, at de ser positivt på fremtidsmulighederne inden for kunstig intelligens.

Artikel top billede

Kunstig intelligens vil i de kommende år vende op og ned på vores liv, som vi kender det i dag.

I dag har vi tonsvis af kunstig intelligens med os i lommen i form af vores smartphones.

Inden længe vil selvkørende biler proppet med kunstig intelligens køre på vejene, og mange jobs er også i fare for at blive erstattet af selvtænkende robotter.

Det kan du læse mere om her: Smart software og nye robotter stjæler vores jobs: Derfor er det godt

En ny undersøgelse har så vist, at én ud tre softwareudviklere (29,1 procent) frygter, at maskinernes kunstige intelligens vil gøre dem overflødige.

Det skriver it-analysehuset Evans Data Corporation, som også har stået for undersøgelsen, hvor 550 softwareudviklere blandt andet er blevet spurgt, hvad de frygter mest for i deres karriere.

Frygten for, at kunstig intelligens overtager udviklerjobbet, ligger således højere placeret end eksempelvis frygten for at blive gammel uden pension.

Sådan svarede udviklerne

29,1 procent af softwareudviklerne svarer vedrørende deres karrieremæssige frygt, at 'jeg og min udviklingsindsats vil blive erstattet af kunstig intelligens', oplyser Evans Data Corporation på sin hjemmeside.

Evans Data Corporation skriver endvidere, at et fællestræk for udviklerne, som frygter for at blive erstattet af de intelligente maskiner, er, at de beskriver sig selv som enspændere frem for holdspillere.

"Et andet perspektiv på vores undersøgelse er, at over tre fjerdedele af it-udviklerne svarer, at de tror, at robotter og kunstig intelligens vil være en stor gevinst for menneskeheden, mens lidt mere end 60 procent svarer, at det kunne blive en katastrofe," forklarer Evans Datas direktør, Janel Garvin, om undersøgelsen.

Dermed står hovedparten af it-udviklere med et ben i både den lyse og den mørke fremtidsudsigt omkring, hvad kunstig intelligens udvikler sig til.

Det kan du læse mere om her: "De fleste har jo tre-fire milliarder linjer kunstig intelligens-kode i lommen"

På de følgende pladser over professionel frygt, angiver næst flest udviklere, at de gruer for, at deres speciale inden for én platform bliver ubrugeligt, hvis selve platformen forsvinder.

På tredjepladsen ligger frygten for, at udviklernes arbejde på nye software-platforme kan visse sig at være ubrugeligt, hvis denne platform ikke vinder indpas.

Læs også:

"Problemet er ikke, at vores maskiner bliver intelligente, men at de bliver autonome"

Sådan arbejder IBM på det helt store gennembrud for kunstig intelligens

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S