It-udviklere frygter at blive erstattet af kunstig intelligens

En ny undersøgelse viser, at it-udviklere frygter at blive fyret til fordel for intelligente computere. Samtidig angiver de fleste udviklere paradoksalt nok, at de ser positivt på fremtidsmulighederne inden for kunstig intelligens.

Artikel top billede

Kunstig intelligens vil i de kommende år vende op og ned på vores liv, som vi kender det i dag.

I dag har vi tonsvis af kunstig intelligens med os i lommen i form af vores smartphones.

Inden længe vil selvkørende biler proppet med kunstig intelligens køre på vejene, og mange jobs er også i fare for at blive erstattet af selvtænkende robotter.

Det kan du læse mere om her: Smart software og nye robotter stjæler vores jobs: Derfor er det godt

En ny undersøgelse har så vist, at én ud tre softwareudviklere (29,1 procent) frygter, at maskinernes kunstige intelligens vil gøre dem overflødige.

Det skriver it-analysehuset Evans Data Corporation, som også har stået for undersøgelsen, hvor 550 softwareudviklere blandt andet er blevet spurgt, hvad de frygter mest for i deres karriere.

Frygten for, at kunstig intelligens overtager udviklerjobbet, ligger således højere placeret end eksempelvis frygten for at blive gammel uden pension.

Sådan svarede udviklerne

29,1 procent af softwareudviklerne svarer vedrørende deres karrieremæssige frygt, at 'jeg og min udviklingsindsats vil blive erstattet af kunstig intelligens', oplyser Evans Data Corporation på sin hjemmeside.

Evans Data Corporation skriver endvidere, at et fællestræk for udviklerne, som frygter for at blive erstattet af de intelligente maskiner, er, at de beskriver sig selv som enspændere frem for holdspillere.

"Et andet perspektiv på vores undersøgelse er, at over tre fjerdedele af it-udviklerne svarer, at de tror, at robotter og kunstig intelligens vil være en stor gevinst for menneskeheden, mens lidt mere end 60 procent svarer, at det kunne blive en katastrofe," forklarer Evans Datas direktør, Janel Garvin, om undersøgelsen.

Dermed står hovedparten af it-udviklere med et ben i både den lyse og den mørke fremtidsudsigt omkring, hvad kunstig intelligens udvikler sig til.

Det kan du læse mere om her: "De fleste har jo tre-fire milliarder linjer kunstig intelligens-kode i lommen"

På de følgende pladser over professionel frygt, angiver næst flest udviklere, at de gruer for, at deres speciale inden for én platform bliver ubrugeligt, hvis selve platformen forsvinder.

På tredjepladsen ligger frygten for, at udviklernes arbejde på nye software-platforme kan visse sig at være ubrugeligt, hvis denne platform ikke vinder indpas.

Læs også:

"Problemet er ikke, at vores maskiner bliver intelligente, men at de bliver autonome"

Sådan arbejder IBM på det helt store gennembrud for kunstig intelligens

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS