ANNONCE:
Således hackede amerikanerne Al Qaedas computere i Irak og modificerede ifølge New York Times data, der lokkede medlemmerne af terroristgruppen ud i sigtekornet på amerikanske våben.
Hidtil har verden primært haft fokus på hackerangreb fra Rusland og Kina, men noget tyder altså på, at amerikanerne i den grad kan være med, når cyberspace skal anvendes i militært henseende.
Den tidligere Bush-administration har desuden givet grønt lys til både cyberkrigsførelse mod Al Qaeda og Irans atombombeprogram. Og præsident Bill Clinton overvågede også elektronisk kommunikation med Echelon-programmet.
Senest skriver Wall Street Journal, at præsident Obama vil have en ny overordnet it-kommandocentral, der kan varetage den nationale sikkerhed i cyberspace.
Mere fokus på statens it-sikkerhed
Det er også på høje tid ifølge en rapport fra den amerikanske tænketank Center for Strategisk og Internationale Studier (CSIS). I rapporten mener tænketanken, at et af de vigtigste områder, hvor den nye Obama-administration skal træde til, er ved USA's manglende evne til at beskytte sine nationale interesser i cyberspace.
Orlogskaptajn Peter Jacob Blædel Gottlieb, der har cyberspace som fokusområde på Forsvarsakademiet, er enig i, at rapporten fra tænketanken er med til at sætte fokus på et område, der indtil videre har været nedprioriteret af regeringerne i den vestlige verden.
"Det der er gået op for USA er, at de ikke kan opdele ansvaret for landets ikt-sikkerhed. Rapporten, som CSIS har udarbejdet, slår ned på, at it-sikkerhed ikke i dag er prioriteret på et strategisk plan," siger Peter Jacob Blædel Gottlieb.
Rapporten har tre væsentlige pointer:
1. Cybersikkerhed er nu et vigtigt nationalt sikkerhedsproblem for USA. 2. Beslutninger og handlinger skal respektere privatlivets fred og borgernes rettigheder. 3. Kun en omfattende strategi, der indeholder såvel nationale som internationale aspekter af cyber-sikkerhed, vil gøre os mere sikre.
Fortsættes ...



