Kommer der nu gratis internet til København?


Publiceret d. 24. november 2009 kl. 12.59 | Antal kommentarer (8)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Inden et valg er det nærmest kun fantasien, der sætter grænser for politikernes velvilje til at se fremad.

Selvfølgelig skal der bedre it-understøttelse i kommunerne. De ældre skal have glæde af den seneste robotteknologi. Og alle lærere i folkeskolen skal have it-kompetencer, der svarer til en datalogistuderendes.

Når sidste stemmeseddel er talt op starter hverdagen med budgetforhandlinger, anlægslofter og bloktilskud. Endda samtidig med at mange kommunalpolitikere skal passe deres almindelige arbejde

Så kan det godt ske, at der er et valgløfte eller to, der forsvinder ud i glemslen.

Læs her, hvilke af de lokalpolitikere Computerworld satte fokus på inden valget, der har fået en plads i byrådet, samt hvilke it-politiske valgløfter de skal holdes op på de næste fire år.

Robotsæler og internet til alle
Både Det konservative Folkeparti og Socialdemokratiet pegede inden valget på, at deres lokalpolitiske it-profiler skulle findes i København.

Her fik både Mogens Lønborg (K) og Jonas Bjørn Jensen (S) en plads i borgerrepræsentationen.

Inden valget lovede Mogens Lønborg Computerworlds læsere, at der i denne valgperiode på bekostning af ungdomshus og forbedrede trafikale forhold skal mere it i skolerne, på ældreområdet og i administrationen.

Særligt talte han begejstret om it, der kan gavne på ældreområdet.

"Det er lige fra intelligente robotsæler, der er til gavn for demente, til tv-kommunikation, der gør det muligt for en plejehjemsbeboer at kommunikere med sin familie i en anden landsdel," sagde Mogens Lønborg der efter valget har mistet sin borgmesterpost, men stadig er med i borgerrepræsentationen.

Socialdemokratiets 23-årige kandidat Jonas Bjørn Jensen lovede inden valget, at han vil arbejde for at sikre alle københavnere gratis internetadgang. Pengene skal komme fra en effektivisering af administrationen, der udover at finansiere gratis internet også vil frigive midler til, at de kommunale ansatte kan komme på kursus i brug af it og internettet.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Blandet landhandel
1 indlæg

Demokrati
6 indlæg

Ingenting er gratis!
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

The business world does not hold still any more. Your workers are on the move, and technology...

Efter at have investeret i en mobilløsning til hjemmeplejen indså Århus Kommune hurtigt, at der...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.