Her er Danmarks fem bedste it-chefer

Årets CIO 2010: Danmarks fem bedste it-direktører er med i finalen, når Årets CIO 2010 kåres på Nationalmuseet i København i aften. Læs store interviews med de fem bedste CIO'er i Danmark netop nu.

Artikel top billede

Danmarks fem bedste it-direktører i 2010 kommer alle fra det private erhvervsliv, hvor to af dem dog er underlagt visse offentlige vilkår, når det gælder regulering af de vilkår, som den virksomhed, de arbejder for, fungerer under.

Med dette in mente er der dog ikke så stor forskel på arbejdsvilkårene for landets fem bedste it-direktører, som Computerworld i den forgangne uge har spurgt om deres forretninger og udfordringer.

Opgaven for dem alle er via it at opnå størst mulig effektivitet i virksomheden: At anvende it til at konsolidere og strømline processer og gøre arbejdsgangene smartere og mere effektive.

Du kan læse portrætterne af Danmarks fem bedste CIO'er ved at klikke på hver enkelt portræt herunder.

Kåringen af Årets CIO 2010 finder sted mandag aften på Nationalmuseet i København.

De fem finalister:

Dong Energy:
Fra kæmpefusion
til rå effektivisering

Efter flere års arbejde med at gennemføre kæmpe-
fusionen af seks energiselskaber til Dong Energy, er tiden nu inde til at fokusere på effektivisering af selskabets it-funktioner.


Berendsen: Her er
der it i vasketøjet

Der er it i stort set alt i den danske vaskeri- og tekstilkoncern Berendsen - inklusive 2,5 millioner tekstiler. Det kræver en selvkørende it-afdeling.


Gea Niro: Brugerind-
dragelse er alfa og omega

Optimal udnyttelse af it og succesfuld harmonisering af it-systemer forudsætter en dyb forståelse af it-anvendelsen blandt medarbejderne.


DR: It er motoren under det store identitetskifte
It står centralt i DR's arbejde med at flytte sig fra at være en radio- og tv-virksomhed til at være en multimedievirksomhed.


Mærsk: Når it-funktionen bare skal levere.
Du skal pakke de digitale planer pænt ind i forretningssprog, hvis du vil blive hørt af topledelsen, mener Thomas Frahm fra Mærsk Drilling.

HusCompagniet A/S

IT-driftskonsulent

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Everllence

Senior Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S