Adobe retter kritiske sårbarheder i Acrobat og Reader

Så kan I godt komme i gang med at opdatere. Adobe udsendte i tirsdags en længe ventet sikkerhedsopdatering, der retter adskillige sårbarheder i flere versioner af Acrobat Pro og Reader.

Artikel top billede

Computerworld News Service: 18 forskellige sårbarheder, hvoraf nogle er kritiske, bliver ifølge en security advisory fra Adobe rettet af opdateringen. Visse af disse fejl bliver allerede udnyttet, hvilket gør opdateringen til den seneste version bydende nødvendig for alle brugere af Acrobat, hvad enten man sidder på OS X, Windows eller Linux.

Adobe har udgivet nye versioner af både Acrobat Professional og Adobe Reader til Mac. Opdateringen til Acrobat Pro kommer som en universel pakke, mens opdateringen til Acrobat Reader kommer i separate pakker til Intel- og PowerPC-arkitekturer. Grunden til denne forskel er, at den gratis PDF-fremviser Reader i sig selv distribueres separat til de to platforme for at holde filstørrelsen så langt nede som muligt, hvorved download-tiden reduceres.

Både Acrobat Pro 9.3.3 og Adobe Reader 9.3.3 retter, hvad Adobe kalder "kritiske sårbarheder" i tidligere versioner af softwaren. Disse sårbarheder kan ifølge en security bulletin fra Adobe få Acrobat og Reader til at crashe og lade hackere få kontrol over din computer. Tidligere på måneden rettede Adobe lignende sårbarheder i Flash.

De nye opdateringer af Acrobat og Reader kan kun påføres en eksisterende installation af version 8.3.2 eller 9.3.2 af samme produkt. Hvis du har en anden version installeret, er du nødt til først at opgradere til disse versioner.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job