Her er de mest grønne supercomputere i verden

IBM topper ny liste over de mest energi-effektive supercomputere i verden. Se alle topscorerne her.

Artikel top billede

Når snakken falder på supercomputere, er det som regel musklerne, der er i fokus.

Strøm og køling er imidlertid ikke helt ligegyldige poster på supercomputer-budgetterne, og derfor er der i stigende grad fokus på energi-udnyttelsen.

Green500.org har siden 2008 rangeret de mest energi-effektive supercomputere i verden, og i den netop offentliggjorde liste for juni måned, er det tydeligt, at IBM har lagt sig solidt forrest i feltet i denne kategori.

Rangeringen sker ud fra 'millions of floating-point operations per second' (MFLOPS) delt med watts - MFLOPS/W.

IBM topper listen

Det er specielt de såkaldte accelerator-baserede supercomputere, der anvender dedikeret hardware til beregninger, der topper listen.

Den slags supercomputere kan ifølge Wu Feng, associate professor i computer-videnskab ved Virginia Tech og en af personerne bag listen, levere et gennemsnit på 554 MFLOPS/W, hvorimod traditionelle supercomputere kun har et gennemsnit på omkring 181 MFLOPS/W.

Grundlæggende er der to typer supercomputere på listen: De dominerende kører på PowerXCell 8i-processorer fra IBM, mens der også er den del, der anvender teknologi fra AMD og NVIDIA.

De tre mest energieffektive supercomputere anvender alle IBM-teknologi og er placeret i Tyskland på Wuppetal- og Regensburg-universitetet og i forskningscenteret Juelich.

De 10 bedst placerede supercomputere

540

Her er de 10 mest energi-effektive supercomputere. Klik for at se billedet i fuld størrelse.

Se hele listen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S